Dobré ráno, dnes je sobota 28.12.2024, svátek slaví Bohumila, zítra Judita.

Vaginální mykózy a intimní hygiena - mýty, fakta, pravdy a výmysly

vaginalni-mykozy-a-intimni-hygiena-myty-fakta-pravdy-a-vymysly

vaginalni-mykozy-a-intimni-hygiena-myty-fakta-pravdy-a-vymysly
Vaginální infekce jsou v běžné populaci velmi frekfentní. Ženy s nimi bojují často i dlouhé měsíce a často se opomíná, že je nutné přeléčit i partnera, který ženu znovu a znovu reinfikuje při pohlavním styku. Kolem vaginálních mykóz ale panuje i několik mýtů či polopravd. Jaké to jsou? A jak na intimní hygienu? 

___

___

Za nemoc může nedostatečná hygiena (?)

Hygiena je velmi důležitá a může samozřejmě souviset se vznikem vagináIní mykózy, mnohem horší je však přehnaná hygiena. Ženy s výtoky často zkoušejí nejrůznější výplachy, deodoranty.parfemované toaletní pomůcky a intimní mýdla. Velké množství přípravků ovlivňuje, a zpravidla zhorší, křehkou poševní rovnováhu. 

 

Jaké jsou nejčastější příčiny vaginální mykózy?

  • nevhodné oblečení (mokré plavky, neprodyšné kalhoty či punčocháče)
  • dietní chyby (nedostatečný pitný režim, nadměrná konzumac cukrů)
  • stres či poranění poševní sliznice
  • náchylnější k vaginálním mykózám jsou například ženy těhotné nebo trpící cukrovkou

 

Svědění vždy signalizuje mykózu (?)

Nepříjemný svědivý pocit patř k příznakům vaginální mykóz a dá se říct, že ji vždy doprovází. Je úporný a asi nejvíce jej pocítíte v klidu a teple. Tento projev je ale vlastní také další rozšíře né infekci, bakteriální vaginóze Mezi další příznaky mykózy pa tří výtok, který v tomto případ zpravidla nezapáchá, dále otok či zarudnutí postiženého místa. Původcem vaginální mykózy jsou některé kvasinky druhu Candida, jež se v pochvě přirozeně vyskytují a souvisejí s hladinou estrogenu v organismu ženy. Mykóza tak postihuje především ženy ve fertilním věku, tedy od první menstruace po menopauzu (a samozřejmě i v případě, kdy žena po menopauze například užívá hormonální léčbu obsahující estrogen).

PRVNÍ POMOC?

V lékárnách je k dispozici řada volně prodejných antimykotik, pokud se však nejedná o vaginální mykózu, pravděpodobně vaše obtíže neustanou ani po jejich užívání. Jediná možnost je návštěva gynekologa, který zvolí účinno léčbu.

 

Mykóza hrozí pouze v létě (?)

  • O vaginálních mykózách se často mluví v souvislosti s koupáním či jízdou na kole v těsném a neprodyšném oblečení. Řada lidí ji tak vnímá jako sezonní záležitost spojenou s létem. Avšak vaginální mykózou můžete trpět kdykoli v průběhu roku.
  • Nadměrná konzumace sladkostí jako dietní chyba je nejčastější v období Vánoc.
  • Na jaře či na podzim zase přibývá onemocnění léčených antibiotiky, která narušují poševní rovnováhu.
  • Potíže způsobuje i stres, který je častější mimo období letních dovolených. 
  • V zimě mohou mykózu vyvolat vrstvy neprodyšného oblečení a zapaření při pobytu v přehřátých místnostech.

 

Je dobré aplikovat bílý jogurt do vaginy (?)

Velmi zjednodušeně lze říci, že dokud kvasinky druhu Candida nenarušují sliznici, nezpůsobují žádné obtíže. Laktobacily v kombinaci s dobrou imunitou a vyrovnaným poševním prostředím sice chrání sliznici před proniknutím kvasinek, ale je mylné vyvozovat, že bílý jogurt aplikovaný na toto místo postižené vaginální mykózou pomůže. Sliznice je tou dobou již narušená, a navíc jogurt obsahuje laktobacily odlišného původu.
PRVNÍ POMOC? 
Vhodnou prevencí jsou Zdravý životní styl a správná hygiena. Jako první pomoc, nikoli k léčbě, nýbrž ke zmírnění nepříjemného svědění, je studená sprcha, která postižené místo ochladí a přinese alespoň dočasnou úlevu. Co nejdříve však zahajte léčbu antimykotiky.

 

Když příznaky ihned neodezní, byla léčba neúspěšná (?)

Existuje řada moderních přípravků, určených k tří- nebo dokonce jednodenní léčbě vaginální mykózy. Tato doba však nestačí k úplnému vyléčení infekce a zhojení poševní sliznice, která byla mykózou poškozena, a je proto možné, že otok, zarudnutí, podráždění či svědivé pocity se v menší míře objevují ještě několik dní po ukončení krátkodobé léčby. Pokud i pak obtíže  přetrvávají, poraďte se o dalším postupu s odborníkem. Jsou však i případy, kdy je lepší zvolit léčbu dlouhodobou. To platí tehdy, pokud užíváte antibiotika, která mohou způsobit rozvoj vaginální mykózy. Vzhledem k tomu, že léčba antibiotiky bývá delší než třídenní, je vhodnější zvolit antimykotika k delšímu užívání.

 

Intimní hygiena - pravidla

  • Nejvhodnější formou intimní hygieny je sprchování. Deodoranty nebo parfemované toaletní pomůcky mohou zhoršit křehkou poševní rovnováhu, takže ke každodenní hygieně využijte raději čistou vodu.
  • Při menstruaci používejte vložky bez fólie a vložky i tampony často vyměňujte. Slipové vložky nepoužívejte mimo období menstruace, nebo pokud k tomu nemáte pádný důvod. Vše, co zhoršuje prodyšnost, zvyšuje možnost vzniku vlhké zapářky, která je častým faktorem umožňujícím rozvoj vaginální mykózy.
  • Nepoužívejte·tampony při koupání v bazénu či koupališti, když nemáte menstruaci. Infekci tak nezabráníte. Tampon totiž vodu i vše v ní obsažené drží v těle déle.
  • Při menstruaci tampon co nejdříve po koupání vyměňte.
  • Jste na cestách, nemáte možnost vysprchovat se? Používejte vlhčené ubrousky určené pro intimní hygienu.
  • Velmi důležitý je návyk utírat po použití toalety intimní partie směrem odpředu dozadu.
  • Je-Ii to možné, osprchujte se čistou vodou vždy ihned po pohlavním styku.