Ořechy zlepšují hladiny tuků v krvi, a pozitivně tak ovlivňují srdce a cévy. Pokud nejsou vaše hodnoty krevních tuků dramaticky zvýšené, máte velikou šanci napravit je pouhou konzumací pěti dekagramů (50 gl ořechů denně. Lidem s vysokými hladinami cholesterolu sice ořechy nepomohou stav normalizovat, příznivé účinky ale budou také znatelné - kdo jí ořechy častěji než pětkrát týdně, snižuje riziko vážného srdečního onemocnění (infarktu myokardu přibližně o polovinu).
___
___
Jak působí fytosteroly na zdraví člověka a hladinu cholesterolu
Ořechy, semínka a obilné klíčky jsou nejen bohatými zdroji nenasycených mastných kyselin, ale obsahují také fytosteroly, látky s protizánětlivými, protirakovinnými a antibakteriálními účinky, které jsou svým složením velice podobné cholesterolu. Díky tomu blokují vstup cholesterolu do krevního oběhu, čímž přispívají k lepšímu stavu srdce a cév.
Chemici z Virginie letos důkladně analyzovali 27 nejoblíbenějších druhů ořechů, semen a obilných klíčků. Nejvíc fytosterolů obsahovala sezamová semínka a pšeničné klíčky, nejméně vlašské a para ořechy. Vědci pak vzali úvahu nejen hodnoty fytosterolů, ale také množství dané plodiny, které je normální sníst: soutěž o tu nejprospěšnější nakonec vyhrály pistácie a slunečnicová semínka.
Vlašské ořechy
Snižují cholesterol a zabraňují "kornatění" (ateroskleróze) tepen. Konzumace několika vlašských ořechů po větším jídle pomáhá tělu vyrovnat se s negativním působením zkonzumovaných tuků.
Arašídy
Jsou skvělým lékem na nervovou soustavu, podporují krvetvorbu, působí při nemocech srdce, krevního oběhu a látkové výměny (metabolismu). Také působí proti vzniku zubního kazu.
Lískové ořechy
Povzbuzují funkci střev, vývoj svalstva a zlepšují kvalitu cévy.
Pistáciové oříšky
Obsahují fytosteroly, které snižují hladinu nebezpečného cholesterolu v krvi a mají také preventivní účinek vůči různým typům rakoviny.
Pistácie snižují zánět v cévách. K rozvoji aterosklerotických změn významně přispívají právě zánětlivé procesy, které nepozorovaně probíhají v cévních stěnách.
Pensylvánští badatelé zjistili, že jedením pistácií si zlepšujete srdečně cévní zdraví, protože nejen snižují hladinu cholesterolu, ale také ovlivňují vážné zánětlivé procesy na buněčné úrovni. Lidé, jejichž stravu tvořily zjedné pětiny pistácie, měli nejlepší výsledky ve srovnání s ostatními účastníky americké studie. Pokud vás výsledky vědců zaujaly, myslete ale na to, že ořechy je třeba jíst nesolené a syrové, případně pražené nasucho. Sůl totiž zvyšuje krevní tlak, takže slané pistácie nejsou to nejlepší, co můžete svému srdci nabídnout.
Kešu oříšky
Jsou bohaté na betakaroten, zinek a stopové prvky, které podporují růst buněk a podílejí se také na tvorbě spermatu.
Jak velká je 50 gramová porce oříšků
- mandle - 40 kusů
- lískové ořechy - 35 kusů
- vlašské ořechy - 25 půlek
- burské ořechy, buráky - 45 kusů
- kešu - 30 kusů
- pistácie - 80 kusů
- pekanové ořechy - 35 půlek