Jaké jsou možnosti léčby? Co vám doporučí lékař a čím si pomůže přírodní medicína? Když se řekne bolest uší, možná se vám vybaví hlava ovázaná šátkem s mašlí nahoře. Kdo to nezažil, může si gratulovat. Bolí to jako čert. A vůbec nemusí jít rovnou o zánět středního ucha. Stačí, když se zvrtne rýma. Záněty uší, hlavně středního, lidé považují za dětské nemoci.
___
___
Ale to je omyl. Mívají je i dospělí. Hlavně v zimě, kdy jim do nich nafouká, dostanou rýmu a kašel - uši se k nemoci zrádně přidají. Výborná a přitom jednoduchá prevence je obyčejná teplá čepice. Ale co když už se bolest dostaví?
Doktora neobcházet!
U zánětu středního ucha má hlavní úlohu lékař, který propíchne bubínek, aby z něj vytekl hnis. Existuje ovšem řada přírodních prostředků, kterými se dá nejen ulevit od bolestí, ale hlavně potížím předcházet.
Sůl nad zlato
Už naše babičky věděly, že v počátcích, kdy ucho jenom pobolívá, pomáhá přikládání teplých obkladů, kdy se do plátěného ubrousku, ponožky či jiného přírodního (nikdy ne syntetického!) materiálu vsype příslušné množství ohřáté soli. Ta má totiž schopnost udržet delší dobu stálou teplotu, která má být vysoká, ale zase nesmí moc pálit. To obvykle vyvolá výtok z ucha a snížení tlaku v něm. Naopak při silných bolestech středního ucha je vhodný studený obklad.
Bylinky na zánět středního ucha
Pro zlepšení účinků zábalů se dají využít různé byliny, například kakost. Ten obsahuje silice, pryskyřice i organické kyseliny a mírní otoky. Výmačkáme pár kapek na vatičku a tu přiložíme k uchu. Stejný postup se dá použít i s výtažkem z česneku. Někdo doporučuje strčit do ucha celý stroužek, s tím ale já zásadně nesouhlasím. Jeho vyndání může být problém a do ucha má sahat jen lékař. Antibakteriální účinky má i cibule. Tu nakrájíme nadrobno, vaříme doměkka a rozmixujeme. Taky ji k uchu jen přiložíme, například v gáze, a převážeme šátkem nebo šálou, aby obklad držel. Ideální je nechat ho pracovat celou noc. Pokud to jde, je vhodné při bolestech uší zvýšit teplotu v ložnici z doporučených 18 až na 23 °C.
Eukalyptus a levandule
Osvědčenými prostředky jsou i kapky z květu divizny. Výborný účinek má levandulový nebo eukalyptový olej - oba také krásně voní a uvolňují dutiny. První se jemně vtírá do ucha, druhý se vlije do horké vody a inhaluje - podobně jako u nosu. Díky tomu může hnis lépe vytékat.
Horká voda
V průběhu všech ušních onemocnění je hodně důležité doplňovat tekutiny, hodí se ideálně horká nebo vlažná voda s citronem nebo s výtažkem z aloe vera. Naopak by se mělo úplně vynechat mléko a výrobky z něj, které silně zahleňují (tedy kromě kysaných). Omezit by se mělo bílé pečivo, knedlíky a vůbec nezdravá strava, protože tělo potřebuje ke zvládnutí nemoci vitaminy a stopové prvky, ne tuky.
Imunitní uši
Ušní záněty mají souvislost s poruchami imunity. Tu posílí například flavonoidy obsažené v dužinách citrusových plodů, hořké čokoládě, červeném víně nebo borůvkách. Můžete i orálně užívat echinaceu v kapkách, zvlášť pokud je jednou z příčin ušního zánětu viróza.
Protivná Eustachova trubice
Záněty uší, to není jen tak. Nejenže můžou nastat náhle, akutně, ale existují i v chronické formě. Na vině bývá špatná funkce nebo porucha sluchové, tzv. Eustachovy trubice. Zrada je hlavně v tom, že obvykle nic nebolí, jen se v uších postupně hromadí hnis. Ten může dokonce proniknout až do mozku, který je až proklatě blízko. Při zanedbání léčby hrozí porucha sluchu až hluchota.
Plavání s gumovou čepicí
O něco méně časté (i známé) jsou záněty vnějšího ucha. Může za ně obvykle častý pobyt ve vlhkém a prašném prostředí, plavání bez koupací čepice, zvlášť ve znečistěné vodě. Ta pronikne do zvukovodu, který ucpe. Tyto problémy prý častěji mívají lidé s mastnou kůží a zvýšenou tvorbou lupů. Bolesti bývají i velmi silné, ucho je citlivé na dotek, zalehlé jako v letadle, teče z něj maz, někdy jsou oteklé uzliny v okolí.
Tyčinky na čištění uší? NEE!
Záněty ucha se léčí antibiotiky ve formě tablet nebo kapek. Když onemocní střední část sluchového orgánu, propíchává se bubínek tenkou jehlou. Zabolí to dost, ale člověku se pak hodně uleví. Uši se mají pochopitelně čistit, ideálně malíčkem obaleným papírovým kapesníkem. Naopak vatové tyčinky jsou nevhodné, můžou poranit a zatlačit maz hlouběji do ucha.
Výplach zvukovodu
Můžete si udělat i výplach. Napřed se do ucha kápne malé množství roztoku zažívací sody nebo vlažného oleje, aby maz změkl. Pak se dá teprve dobře odstranit. Od středního věku se dost často v souvislosti s ušima objevuje i tzv. Ménierova choroba, to je častý tlak v uchu, zhoršení sluchu, závratě či pískání.