Během života prodělá zánět močového měchýře asi 35 procent žen a 20 procent mužů. Ti jsou na tom líp proto, že mají delší močovou trubici, takže než k měchýři doputuje bakterie (nejčastější důvod potíží), trvá jí to déle a nakonec se tam nemusí ani dostat. Močovod žen měří jen pět centimetrů, takže měchýř je ohrožený daleko víc. A aby toho nebylo málo: kdo jednou těžší zánět prodělá, může počítat s tím, že se mu během života nejspíš několikrát zopakuje.
___
___
Hygiena na záchodě
Jedním z nejčastějších důvodů potíží je nedostatečná hygiena po stolici. Fekálie totiž obsahují mimo jiné bakterie E. Coli, které se celkem snadno můžou k ústí močové trubice dostat - a tam už pak dělají špatnou práci. „Každý člověk by se měl po vyprázdnění umýt, nejlépe ve sprše nebo v bidetu. Vždy směrem od pochvy nebo penisu ke konečníku, ne naopak," říká urolog Petr Svátek. Důvodem onemocnění ale můžou být i jiné věci - například sexuálně přenosné bakterie chlamydie, silné prochlazení, hormonální změny (hlavně v těhotenství) a podobně.
Voda místo pilulek
Začíná to většinou celkem nevinně. Jdete na malou a začne vás to trochu pálit. Bolest přetrvává i po močení, v podbřišku se stupňuje nepříjemný tlak a tupá, později ostrá bolest. V tu chvíli je nejlepší začít - rychle pít vlažnou vodu nebo urologický čaj (jestli ho máte při ruce). Mimochodem, doktoři říkají, že voda je lepší varianta. Pokud se zánět nerozjel, můžete bakterie pitím vody, a tedy i častějším močením, z močové trubice vyplavit. Zkrátka, dá se to takhle ustát i bez další léčby.
Neberte nic naslepo
Někdy je ale záplava bakterií příliš silná, abyste ji jen tak spláchli vodou, urologickým čajem nebo jiným i bylinami. Bolest se stupňuje, v moči se může objevit i krev. Zlý je také pocit, že nutně potřebujete močit, ale když se o to snažíte, vytlačíte při silných křečích maximálně pár kapek. Pak nezbývá, než se dostat co nejrychleji k doktorovi, nejlépe k urologovi. Rovnou s sebou vezměte moč, kterou ze sebe dostanete (načůrejte třeba do skleničky od léků, kterou spaříte horkou vodou a odeberat střední proud moči). Doktor by měl už pod mikroskopem na místě zhruba poznat, o jakou infekci se jedná a podle toho vám dát lék. Nejhorší je, když si někde pokoutně seženete širokospektrální antibiotikum, které sice nejspíš zabere, ale příště už vám možná nepomůže. Navíc zabije i bakterie, které vaše tělo potřebuje. Zkrátka zlikviduje veškerou mikroflóru, zatíží vám ledviny i játra a žaludek. Proto je tak důležité lék zacílit podle citlivosti bakterie - na jednu zabírá penicilín, na další třeba Ofloxin. Léků je hodně, dobrý doktor by vám měl umět dobře poradit. Proti akutní bolesti vám může předepsat kapky, rychle zabírá například Algifen.
Náš tip
Trpíte-li na zánět často, pořiďte si elektrický nahřívací polštářek nebo dečku. Dečka se dá omotat kolem pasu, takže máte měchýř i ledviny v krásně v teple. Tyto vymoženosti spotřebují málo energie, jsou praktické a bývají v obalech, které se dají prát. Stojí do tisícovky a seženete je v prodejnách se zdravotnickými potřebami.
Babské rady aneb co pomáhá - podle našich babiček:
- Když je nejhůř, napusťte si do vany teplou vodu (nemusí jí být moc) a vyčůrejte se do ní. Hodně tak omezíte bolest. Komu by se metoda příčila, může si pomoct i teplou sprchou.
- Vezměte si plastovou láhev od vody a naplňte ji horkou vodou. Přiložte si ji na podbřišek. Ideální je mít doma takzvaný termofor, tedy gumovou ohřívací láhev.
- Udělejte si česnekovou polévku. Jak na to? Ta nejjednodušší: svařte půl litru vody. Mezitím si oloupejte 2 až 3 stroužky česneku (můžete i víc). Vodu odstavte, nechte tak dvě minuty chladnout, pak přidejte rozmačkaný česnek, sůl a na kostky nakrájený chleba. Dobré je přidat rozdrcenou pažitku.
- Dejte si čaj z listů břízy, přesličkové natě a pijte ho celý den. Nejlepší je vypít minimálně tři litry tekutiny denně. Úplně zapomeňte na alkohol, černý čaj, kávu a džusy.