V současnosti nabývá „terraterapie“ znovu na významu a jedním z jejích ambasadorů je francouzský zelený jíl. Plně přírodní surovina bez jakýchkoli konzervačních látek je absolutně sterilní a sušená na slunci. Jaké poklady v sobě zelený jíl vlastně skrývá? Především velký počet minerálních látek a stopových prvků (křemík, hliník, vápník, železo, hořčík, mangan, sodík, fosfor, měď, kobalt, lithium a molybden). Čím déle byl zelený jíl vystaven slunci, větru i dešti, tím je účinnější.
___
___
Inteligentní síla
Pro v nitřní aplikaci máme dvě možnosti - pití a polykání. Zelený nápoj vytvoříme tak, že jednu čajovou lžičku (děti od 6 let polovinu dávky) prášku nasypeme do sklenice vody. Necháme přes noc odstát a ráno nalačno vypijeme. Jelikož chuť není zrovna valná, přijatelnější možností jsou kapsle s práškem ze zeleného jílu. Sledujte však pozorně etiketu na výrobku. Kapsle má totiž obsahovat minimálně 200 mg jílu a rozhodně v ní není místo pro umělá aromata, barviva, konzervační látky, mléčné deriváty, lepek, cukr, sůl a želatinu. Snídani si poté dopřejeme až za hodinu. Jestliže užíváme nějaké léky, bereme je až za 2 a půl hodiny po hliněném koktejlu. Vnitřně můžeme pojídat i jíl z tuby, kdy večer před spaním odebereme 1 až 2 centimetry a vložíme do úst. Zemina se promísí se slinami, zřídne a následně se polkne. Jakmile se léčivá hlína dostane do organismu, začne pracovat se silou armády.
Zelený jíl obsahuje převážně velmi obtížně vstřebatelné až nevstřebatelné látky, což je v našem případě prospěšné.
Zkrátka to, co vložíme nahoře, vyjde dole. Jíl detoxikuje celý trávicí trakt od plísní (včetně candidy) přes toxiny přijaté z potravy (konzervanty, éčka) až po bakterie a viry. Odstraňuje i lepek, který po přilnutí na střevní stěny způsobuje zhoršenou výživu a je důvodem četných poruch trávicího ústrojí a kožních onemocnění. Máte-li obavu, co se po "jílové potravě“ bude dít s vaší stolicí, vězte, že zůstane normální. Dokonce ani střevní plyny, pokud se vůbec vytvoří, se po případném úniku nestanou pohromou pro okolí. Kromě toho také výrazně přispějete k likvidaci průjmů všeho druhu, pokud na ně trpíte.
„Živá zem" ideálně doplní nedostatek minerálních látek a stopových prvků v našem organismu.
Eliminuje i odumřelé částečky tkání a aktivuje tvorbu zdravých buněk. Zajímavé je, že působí rovněž na další tělesné orgány. Nejvíce však na ty, které jsou napojené na trávicí ústrojí. Dovede povzbudit orgány, jejichž činnost vázne, a zharmonizovat ty, které pracují nadměrně. Tím vlastně vyrovnává energetickou rovnováhu v organismu. Francouzský zelený jíl má výjimečnou schopnost absorbovat. Pojímá plyny stejně jako kapalné substance. Jestliže jste právě teď „nevěřícím i Tomáši“, proveďte doma malý pokus. Uložte do vaší chladničky otevřenou nádobu s jemným práškem. Po krátké době zmizí různé pachy z potravin, které v ní máte uskladněny. Stejně tak tato zemina pohlcuje i tělesné pachy, například zapáchající plyny v trávicím traktu. Na druhou stranu zelený jíl umí i adsorbovat, čili vázat. Jakmile se dostane do našeho organismu, je schopen nasát do sebe bakterie, viry, toxiny, a dokonce i radioaktivitu. To znamená, že pomůže jak osobám vystaveným radiaci, tak i onkologickým pacientům , pro které je pak radioterapie daleko snesitelnější. !!! Po zahájení léčby se může dostavit přechodná zácpa, proto je zapotřebí pít hodně čisté vody. Terapie jílem probíhá maximálně po dobu 4 týdnů (jinak dochází k likvidaci užitečné střevní mikroflóry). Trpíte-li těžší formou zácpy, raději si terraterapii v této formě odpusťte.
Zelený jíl skladujeme ve tmě, v chladu, ve skleněných nádobách.
Živá země
Lidé žijící v bezprostředním kontaktu s přírodou používali od starověku léčivou hlínu takřka denně. Na různá místa přikládali obklady, aby vytáhly z těla bolest, záněty, hnis a infekci. Jejich bohaté zkušenosti určitě zužitkujeme i dnes, například na uvolnění bolestí hlavy, zad, páteře, na záněty v krku či gynekologické potíže. Kusy jílovité zeminy vložíme do skleněné nádoby a rozmícháme s vodou tak, aby konzistence nebyla příliš hustá ani tekutá. Hliněnou pastu naneseme dřevěnou (popřípadě skleněnou) špachtlí ve dvoucentimetrové vrstvě a překryjeme bavlněným obinadlem. Na něj položíme igelit, neboť obvaz absorbuje vodu a pasta by rychle vysychala. Dobu působení obkladu určuje jíl samotný. Až obklad vyschne, uvolní se a tím prakticky končí léčebná procedura. Přilnou-li zbytky jílu k pokožce, trochu jej navlhčíme a poté seškrábneme. Platí zásada, že přikládáme obklad pouze na jednu část těla. Pro rychlou přípravu se hodí „jílová bandáž“, kdy se v podstatě jedná o celulózové pásy napuštěné jílem. Nechají se nasáknout vodou a poté se na hodinu přiloží na bolavé klouby, svaly či na oblast se zánětem . Léčba jílem může vyvolat reakci organismu. Nejprve se stav jakoby zhorší a poté se začne zlepšovat. Jedná se o přirozenou reakci našeho těla a nemusíme se nijak znepokojovat. Jen ve výjimečných případech dotyčný člověk obklad nesnese nebo se u něj projeví alergická reakce. Již použitý jíl znovu neaplikujeme, neboť nasál plno toxinů a škodlivin. Je-li to možné, zakopeme jej do země, kde si s ním „jeho matka“ poradí.
Infuze minerálů pro pleť
Až vám doma dojde zubní pasta, nahraďte ji její kolegyní s podílem zeleného jílu. V ústní dutině totiž vymítá veškeré bakterie, které se podílejí na tvorbě plaku, a předchází sbírce kamenů na našich zubech. Dodávka minerálů putuje i do našich dásní a ty se zpevní jako hradby. Stejně tak můžeme zelenou hmotu aplikovat jako kosmetickou masku. Náš obličej sice nabude podoby „Jožina z bažin“, nicméně těch pár minut za to určitě stojí. Maska totiž dokonale vyčistí pleť, odstraní odumřelé buňky, zahojí drobné vřídky i pupínky. Z mastné pleti stáhne přebytečný maz, na aknózní zahojí zánětlivá ložiska. Infuze minerálů skvěle oživí pleť a vybudí k akci vlastní obrannou funkci pokožky.
Všechny barvy jílu...
Zabrousíte-li do nabídky organických kosmetických produktů, určitě narazíte i na další varianty jílu.
- Růžový jíl - Jemná směs ze dvou jemných jílů se pečlivě stará o citlivou pokožku. Plně respektuje její pH a zjemňuje strukturu kůže.
- Červený jíl - Tajemství jeho účinnosti spočívá ve vysokém obsahu oxidů železa, které pleť rozzáří jako míšeňské jablíčko.
- Žlutý jíl - Je velmi podobný svému „zelenému bratrovi“, jak v účincích, tak i v minerálním složení.
- Bílý jíl - Zcela neutrální, pro všechny typy pleti, kterým zajistí jas, jemnost a hlubokou očistu.
Lekce geologie
Jíl je usazená, nezpevněná hornina, složená z hmoty tvořené jílovými minerály a dalšími příměsemi (jiné minerály, úlomky hornin), s velikostí jednotlivých zrn pod 2 µm (50%). Hornina má různou barvu závislou na obsahu příměsí. Jíl zásadně mění své vlastnosti v přítomnosti vody, v suché podobě je sypkou horninou.