Dobré ráno, dnes je pátek 27.12.2024, svátek slaví Žaneta, zítra Bohumila.

Zvětšená prostata - vyšetření, léčba, na koho se obrátit s hypertrofií prostaty

zvetsena-prostata-hypertrofie-prostaty-vysetreni-lecba
zvetsena-prostata-hypertrofie-prostaty-vysetreni-lecba
Zbytnění prostaty je jedno z nejčastějších nezhoubných bujení u mužů. A i když se onemocnění vztahuje častěji k vyššímu věku. první příznaky se mohou vyskytnout již kolem třicátého roku. varují lékaři. Zvětšení prostaty stále patří mezi témata, o kterých se muži stydí mluvit. Přitom v padesáti letech trpí tímto onemocněním téměř třetina mužů a s narůstajícím věkem se toto číslo stále zvyšuje až na neuvěřitelných devadesát procent.
___
___


Statistiky ukazují, že více než polovina českých mužů potíže s prostatou přehlíží a jen těžko se odhodlává navštívit urologa. A to i v případě, že jim potíže snižují kvalitu života nebo je dokonce omezují v sexuálním životě. Je to ale velká chyba, protože onemocnění prostaty není rýma a samo nepřejde. Má naopak tendenci zhoršovat se a může s sebou přinést celou řadu komplikací.


Jen mužský problém?

Ano, prorože prostatu neboli předstojnou žlázu mají pouze muži. Je uložena pod močovým měchýřem. K jejímu růstu dochází teprve v pubertě a ve stejné velikosti zůstává dalších třicet nebo třicet pět let. Pak se u většiny mužů začne opět zvětšovat. "Jakmile prostata dosáhne určité velikosti, mohou se objevit první obtíže s močením. Nejčastěji se jedná o močení v noci, častější močení i přes den, později časté nutkání, přerušovaný proud, bolestivé močení, únik moči a velmi varujícím příznakem je krvácení do moči. Zatímco počáteční obtíže limitují pacienta jen společensky, při pokročilém onemocnění může dojít k trvalému poškození funkce močového měchýře a v krajním případě nastat i situace ohrožující život. Při nezhoubném zvětšení prostaty (zbytnění) dochází k útlaku močové trubice a močového měchýře zvětšenou žlázou, což způsobuje překážku odtoku moči a dráždění stěny močového měchýře.



První příznaky zvětšení prostaty již po třicítce?

Jak se projevuje hypertrofie, zvětšení prostaty se dozvíte na webu www.priznaky-projevy.cz .

Zbytnění či hypertrofie prostaty neboli chcete-li benigní hyperplazie prostaty (BHP), jak se toto onemocnění nazývá odborně, je jedno z nejčastějších nezhoubných bujení u mužů. Jeho výskyt výrazně závisína hladině mužských hormonů zvaných androgeny. A i když se onemocnění vztahuje častěji k vyššímu věku, první příznaky se mohou vyskytnout již kolem třicátého roku. Až polovina mužů po padesátce má takové histologické změny na prostatické žláze, které již odpovídají diagnóze benigní hypertrofie či chcete-li hyperplazie prostaty! Onemocnění probíhá dlouhodobě a obtíže se pozvolna zhoršují, platí jako u všech ostatních dlouhodobě probíhajících onemocnění, že čím dříve se s léčbou začne, tím lépe. Vyšetření prostaty by mělo být pro každého muže po padesátce automatické, ať pociťuje problémy či nikoli. Je nutné včas odhalit případná rizika do budoucna, a hlavně je to prevence výskytu rakoviny prostaty (jak se projevuje rakovina prostaty se dozvíte také na www.priznaky-projevy.cz ).  U mužů s výskytem nádoru prostaty v rodině se doporučuje první vyšetření již po čtyřicátém roce věku.

zvetsena-prostata-hypertrofie-prostaty-vysetreni-lecba

zvetsena-prostata-hypertrofie-prostaty-vysetreni-lecba

 

Na koho se obrátit s potížemi se zvětšenou prostatou

Při potížích jednoznačně doporučuji navštívit lékaře - specialistu, tj. urologa. Při žádosti o preventivní prohlídku je možné kontaktovat praktického lékaře. Po vyloučení nádoru prostaty je možné po dohodě s lékařem nebo lékárníkem úspěšně řešit počáteční obtíže užíváním volně prodejných preparátů, jejichž konzumace nevyžaduje pravidelné návštěvy lékaře. Řada preparátů může působit i jako prevence zvětšování prostaty.

Důležité je nedělat z problémů s prostatou tabu, protože přehlížení těchto problémů může vést až k zástavě močení (močové retenci), opakovaným zánětům, selhání ledvin, krvácení a riziku přehlédnutí případné rakoviny prostaty v časném stadiu.


Vyšetření u "specialisty na prostatu" - urologa

Při problémech s močením se navštěvuje urolog - lékař specializující se na onemocnění močopohlavního ústrojí. Lékař pacienta nejdříve vyslechne, zhodnotí závažnost obtíží a na tomto základě pak zvolí další vhodná vyšetření. Základním a nejjednodušším vyšetřením prostaty je vyšetření per rectum. Při něm zavádí lékař do konečníku prst v rukavici potřené znecidivujícím gelem. Pohmatem zjišťuje velikost prostaty, její tvar a povrch. Vyšetření je velmi krátké a nebolestivé. Jeho výhodou je, že může prozradit hodně o pravděpodobné příčině obtíží. Pro získání dalších informací může (ale nemusí) lékař doplnit i následná nenáročná vyšetření. Velikost i strukturu prostaty je možné dobře posoudit například pomocí ultrazvuku. Pro přesné posouzení struktury i povahy onemocnění vám může lékař doporučit i biopsii prostaty - odebrání vzorku z prostaty při ultrazvukové kontrole. Vzorek se vyšetří pod mikroskopem a umožní tak přesně určit důvod zbytnění nebo jiná onemocnění předsrojné žlázy.



Léčba zvětšené prostaty

Léky na zvětšenou prostatu dokážou benigní hyperplazii prostaty výrazně zbrzdit a někdy až zastavit. Především výrazně zmírňují příznaky tohoto onemocnění - obtíže při močení.

K léčbě zbytnělé prostaty se využívá řada léků. Nejznámější skupinou jsou alfa-blokárory, které působí na buňky hladké svaloviny a uvolňují tak sevření prostaty kolem močové trubice. Další možností jsou takzvané inhibitory 5-alfa reduktázy, které ovlivňují hladinu mužských pohlavních hormonů. Ordinuje je pouze lékař, samoléčba není možná. Třetí možností jsou fytofarmaka - rostlinné extrakty s mnohočerným mechanismem účinku. Jedná se o výtažky z léčivých rostlin, jejichž účinky určuje hlavní složka preparáru. Nejčastěji se jedná o extrakty ze Serenoa repens, Pygeum afticanum nebo domácích rostlin, jako je kopřiva dvoudomá či vrbovka malokvětá. Může je naordinovat lékař, ale některé lze koupit v lékárně i bez předpisu.