Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Spánek - mýty a fakta, co je pravda a co je jen domněnka?

spanek-myty-a-fakta-co-je-pravda-a-co-je-jen-domnenka
spanek-myty-a-fakta-co-je-pravda-a-co-je-jen-domnenka
Bez pořádného nočního odpočinku nejsme schopné normálně žít. Jenže o spánku koluje spousta nesmyslných irformací. Co myslíte? Je možné se vyspat o víkendu do zásoby? Je nutné spát 8 hodin denně? Vyspíte se dobře po alkoholu? Je pravda, že čím jste unavenější, tím se lépe vyspíte? Je pravda, že ve spánku tělo nic nedělá? Na tyto a další otázky vám odpoví tato stránka.
___
___


V noci se budím, trpím tedy nespavostí

Tak to není. Je docela normální se probudit dokonce i několikrát za noc. Většina z nás si to ani nepamatuje a myslí si, že spí v jednom kuse. Pokud krátce po probuzení znovu usneme, není to žádný problém. Existuje spánek hluboký tělesný (non-REM), kdy odpočívá tělo (klesá krevní tlak, svalový tonus, sekrece hormonů...) a spánek hluboký paradoxní (REM), kdy je tělo již připravené k probuzení, ale mozek intenzivně odpočívá. Tehdy se zdají sny, mozek ukládá zážitky, je v nejvyšší fázi útlumu a otevírá se podvědomi Probouzíme se v tomto stadiu, ale i mezi jednotlivými cykly. Člověk si obvykle ráno nepamatuje, že se během noci opakovaně na okamžik probudil a zase ihned usnul.


O víkendu se můžu naspat do zásoby

Bylo by pěkné udělat si takovou malou zásobu spánku, ze které bychom pak mohli čerpat během hektického pracovního týdne, ale tak jednoduché to není. V univerzitě v Chicagu letos vědci zkoumali střídání spánkového rytmu a přišli na to, že tělo se oklamat nedá. Naopak střídání krátké (přes týden) a dlouhé (o víkendu) doby spánku organismus přetěžuje, takže pak není schopný stoprocentně fungovat.


Musím spát osm hodin denně

Lékaři říkají, že ideální je spát sedm až osm a půl hodiny denně. Jenže každý jsme jiný a odlišné nároky máme i na dobu spánku. Někomu stačí čtyři hodiny, ale jsou lidé, kteří potřebují spát i deset hodin denně. Kvalita spánku a odpočinku během něj záleží na tom, zda proběhnou kompletní spánkové cykly včetně nejhlubších fázi. Je jedno, jestli k tomu dojde za čtyři, nebo za deset hodin.



Díky alkoholu se skvěle vyspím

Nevyspíte. Pokud si dáte před spaním půl lahve rumu, je pravděpodobné, že usnete, jako když vás do vody hodí, ale ráno budete unavení a nevyspalí. Alkohol je totiž tlumivá látka, která psychicky uvolňuje a pomáhá lépe "zabrat", ale v době jeho vstřebávání a rozkládání se spánek stává mělčím (méně "hlubokého" REM spánku). Takže se můžete probudit o něco dříve, než je pro vás zdravé, a také kvalita spánku bude bídná.


Během spánku tělo nic nedělá

  Vnoci je spousta tělesných procesů nastavená na minimum - klesají tělesná teplota, dechová frekvence i krevní tlak, ale tělo tuto dobu využívá na opravu a obnovu buněk a vytváří nové neuronové spoje v mozku.
Kvalitní spánek zlepšuje koncentraci, posiluje imunitní systém a působí jako prevence před kardiovaskulárním onemocněními. Navíc ve tmě organismus produkuje hormon melatonin, který kromě jiného zpomaluje stárnutí.

Prášek na spaní vždycky pomůže

Pokud se cítíte dlouhodobě nevyspalí a odráží se to na vašich denních aktivitách, měli byste přemýšlet, kde je zakopaný pes. Optimální je zvládnout nespavost bez léků. Zamyslete se nad tím, zda chodíte spát pravidelně, zda pravidelně vstáváte, jestli sportujete. Pokud se vám nedaří chodit spát denně v určitou hodinu, pak lze doporučit alespoň pravidelné vstávání. Paradoxně se tím třeba "nespavci" zkracuje doba spánku, ale dochází tak k synchronizaci biologických dějů (cirkadiánního cyklu), které souvisejí nejen se spánkem, ale is dalšími pochody v organismu. Podle ní je také třeba zjistit, co za nespavostí stojí. Pokud jde o akutní nespavost (například důsledek špatné události, problémů), pak jsou na místě hypnotika (léky na spaní) maximálně na čtyři až šesst týdnů Dlouhodobou nespavost která není reakcí na události a trvá měsíce až roky, se doporučuje řešit léky obsahujícími melatonin. Každopádně se s nespavostí svěřte psychiatrovi, který Vám může zásadně pomoci (i např. s ohledem na to, zda špatně usínáte nebo se v noci nebo velmi brzy ráno prubudíte a už neusnete).


Čím budu unavenější, tím lépe se vyspím

Extrémní únava může naopak způsobit problémy se spaním. Po náročném dni, kdy se sotva doploužíte do postele, ale myšlenky se vám honí hlavou, naopak spánek obvykle ne a ne přijít. A když už se vám konečně (často za vydatné pomoci léků) podaří zabrat, spánek je mělký a nenabije vás pro další den. Více informací najdete na adrese www.dobry-spanek.cz


Dotazník nebo polysomnografie

Zjistit, jestli je váš spánek opravdu kvalitní, můžete několika způsoby. Bud' subjektivně pomocí dotazníku, nebo objektivně pomocí polysomnografie ve spánkové laboratoři. Tam pečlivě přezkoumají spánkový rytmus a stanoví diagnózu.

 

Související stránky: