___
Práci do postele netahejte
Při náročném zaměstnání je velice těžké nemyslet na pracovní problémy v posteli, ale snažte se vyřešit si je, než jdete spát. Potřebujete-li si srovnat myšlenky v hlavě, udělejte tak nad podvečerním šálkem čaje nebo jděte ven na půlhodinovou procházku.
Ložnice je místem klidu a odpočinku
Pokud potřebujete něco udělat, rozhodně tak nečiňte v ložnici. Při učení se na zkoušky nebo přípravě do zaměstnání si k materiálům raději sedněte v obývacím pokoji či kuchyni. Budete-li totiž soustavně zatěžovat mozek v posteli, odnaučíte se v ní odpočívat. To platí i pro pracovní kout - pokud jej máte v ložnici, vystěhujte jej, stejně jako počítač a televizi. Při spánku by vás nemělo nic rušit.
Pravidelnost je základ
Vštěpte si pravidelný "spánkový režim" (odborníci tomu říkají cirkadianní cyklus). Choďte spát denně ve stejnou dobu a stejně tak v určenou hodinu vstávejte. Vyhněte se večírkům a ponocování, ale i víkendovému vyspávání. Ani jedno vám neprospívá, protože tělo si není schopné uvědomit, kdy má odpočívat a kdy být aktivní.
Větrání a klid v ložnici
Než se uložíte do postele, pořádně místnost vyvětrejte a stáhněte topení. Přetopený pokoj a peřina jsou přímo odpůrci spánku. Důležitý je i klid, proto vypněte radio, televizi, počítač apod. Potřebujete pro spánek absolutní tmu? Zatáhněte závěsy, stáhněte žaluzie. Pokud patříte mezi ty, kteří bez světla z ulice nezaberou, vytvořte si takové podmínky, jež jsou pro vás nejlepší.
Nechoďte spát přejezení
Rozhodně neuléhejte s plným žaludkem, ovšem ani pocit hladu není přítelem spánku. Mějte už během druhé poloviny dne na paměti, že se budete chtít vyspat. Odpoledne jezte lehká a dobře stravitelná jídla, večer nepijte kávu či černý čaj. Raději si dejte kakao nebo si ohřejte sklenici mléka.
Alkohol a spánek
Pokud se vám lépe usíná po skleničce vína nebo kapce něčeho ostřejšího, není důvod, abyste si ji občas nedopřáli. Jen pozor, aby se z toho nestal nebezpečný zvyk! Neměli byste ale jít spát vyloženě opilí. Alkohol totiž brání mozek uvést do REM fázi spánku (hluboký spánek, ve kterém si člověk nejvíce odpočine) a spánek je pak "nevýživný", takže si pořádně neodpočinete.
Pomomoci mohou bylinky
Výbornými pomocníky pro nespavce jsou bylinkové čaje. Usnutí a spánek podporují kozlík lékařský, chmel otáčivý, mučenka pletní a meduňka lékařská. Obzvlášť kozlíku lékařského, který se osvědčil při nespavosti způsobené nervovým vyčerpáním, přepracováním a stresem.
Pomoci může i pohyb a únava
Lépe se usíná po fyzické námaze, proto cvičte, choďte na procházky, pročistíte si tím hlavu. Ovšem pozor, platí, že "dávat do těla" byste si měli nejpozději dvě hodiny předtím, než si půjdete lehnout.
Psychicky se uvolněte
Pokud neholdujete sportu, najděte si jiný způsob, jak se uvolnit. Pomoci mohou relaxace, meditace nebo jen příjemný rozhovor s kamarádkou či partnerem. Výbornou službu odvede i voňavá koupeJ. Teplota koupele by měla být 36-38 "C, optimální doba koupání je 15-20 minut.
Postel a matrace
Alfou a omegou dobrého spánku jsou kvalitní postel a matrace. Z toho důvodu se nevyplatí na nich šetřit, každému totiž vyhovuje něco jiného. Než si tedy obstaráte novou matraci, v obchodě si ji
důkladně vyzkoušejte. Neměla by být příliš měkká, abyste se do ní nezábořili, ale ani příliš tvrdá. Zkrátka musí být tak akorát. Odborný personál vám jistě fundovaně poradí.
Existují i speciální polštáře například pro spánek na boku či na břiše, pokud trpíte bolestmi zad apod. Konzultujte jejich nákup se svým ortopedem či fyzioterapeutem.
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY: