Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

První mobilní telefon pro dítě - jaká stanovit pravidla dítěti

prvni-mobilni-telefon-pro-dite-deti-pravidla

prvni-mobilni-telefon-pro-dite-deti-pravidla
Mobilní telefon má dnes téměř každé dítě, třeba i pětileté. Dětí s mobllem navíc stále přibývá. Cobyste jako rodiče měli vědět? Jak postupovat, aby vám účty za telefonování dítěte nepřerostly přes hlavu? Jaká pravidla byste si měli s dítětem domluvit? Čtěte dál.
___

___

 

Ve třídě mají všichni mobil jen já ne!

Asi každý rodič by se měl připravit na to, že jednoho dne za nim potomek přijde s otázkou: "Kdy dostanu svůj prvni mobil? Ve třidě ho mají už všechny děti a já jsem úplně poslední, kdo ho nemá."
A postupem času bude tento psychický nátlak ze strany dítěte narůstat. Záleží pak jenom na vás, zda a kdy mu telefon pořídíte. Než mu jeho první telefon svěříte, seznamte ho s jeho základním používáním a podmínkami. Dítě by mělo vědět, že mobilní telefon bude ze začátku používat jen na komunikaci s rodinnými příslušníky, případně s nejlepšími kamarády za školy.
I když to nebude trvat dlouho a dítě vás mnohdy předběhne ve znalostech v používání mobilních telefonů, rozhodně byste mu měli v prvních krůčcích pomoci.

 

Sami poznáte kdy je třeba mobil dítěti, dětem pořídit

Jak dodávají mnozí odborníci, ideální věková hranice pro pořízení telefonu neexistuje. U každého dítěte je to zcela indíviduální. Záleží totiž na mnoha faktorech - jestli si dítě alespoň částečně uvědomuje hodnotu peněz, v jakém prostředí se pohybuje, atd. Jen pro vaši představu - podle statistik vlastní mobilní telefon téměř 70 % desetiletých dětí, kolem třináctého roku to pak je už kolem 93 %.

 

Samostatné dítě by mobil mělo mít

Poučte dítě o zásadách bezpečné komunikace. Některé dětí však už od útlého věku chodí samy do různých kroužků a celkově jsou samostatnější. V takových případech je vhodné, aby dítě už mobilní telefon mělo. Usnadní vám to spoustu starostí, jelikož si můžete zjistit, kde se dítě právě pohybuje, či jestli daný kroužek neskončil o něco dřív a domluvit se s potomkem, kdy ho vyzvednete.

Co by měli vědět rodiče

  • Poučte potomka o ochraně osobních údajů. Vysvětlete mu, že své telefonní čislo by v žádném případě nemělo dávat nikomu cízímu.
  • Všichni operátoři nabízejí tarify, ze kterých se dá volat na určitý počet čísel zdarma. Jedná se asi o ideální první tarif, jelikož zde můžete nastavit dle libosti určená čisla, kam dítě bude volat nejčastěji.  Tedy rodině, případně nejlepším kamarádům. Doporučujeme nastavit i limit, kolik dítě může maximálně provolat.
  • Na bezpečnost dětí myslí stále vice i mobilní operátoří, kteří začínají nabízet speciální služby pro ochranu dětí pří používání mobilního telefonu. Speciální dětské zámky znemožňující například mobilní přípojení k internetovým stránkám s nebezpečným nebo nevhodným obsahem.
  • Kontrolujte výpisy účtů. I když vaše ratolest vi, že nemá volat a posílat SMS na prémiová čísla, nikdy nevite, zda ho některý ze spolužáků k něčemu podobému »nezlanaříls, To samé platí i o mobilním internetu. Děti rychle pochopí, že si přes telefon mohou stáhnout nějakou tu hru - jenže občas ignorují to, že hra kromě poplatku za přípojení může stát i pár stovek.
  • Děti občas mobilní telefon ztratí - jako první telefon pro dítě se tedy doporučuje nějaký úplně jednoduchý, jen se základními funkcemi za několik stovek korun.
Kolik stojí volání a placené SMS na číslo začínající 900, 906, 905, 908, 909, 976

 

Čím je dítě větší, tím má vyšší požadavky

Nekupujete dítěti telefon kvůli tomu, aby mohlo "machrovat" před spolužáky, ale pro jeho bezpečnost a potřeby. Koupením nejnovějšího mobilu za 10.000 dítěti tak uděláte jen relativní "službu".  Připravte se však na to, že s rostoucím věkem porostou i požadavky dítěte.