Příjemnou noc, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Co je to akromegalie - příčina, léčba, fotografie, obrázek

akromegalie-pricina-lecba
akromegalie-pricina-lecba
Akromegalie je onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou růstového hormonu, který je uvolňován z předního laloku podvěsku mozkového do krevního oběhu a jeho prostřednictvím transportován do celého organismu. Nemůže již docházet k růstu postiženého jedince do délky, ale dochází ke zvětšování koncových částí těla (např. ruce, nohy), zvětšování vnitřních orgánů a postižení většiny tkání a orgánů v lidském těle.
___
___


Přebytek i nadbytek růstového hormonu má pro člověka velmi nepříznivé důsledky, což dokládá samotné onemocnění akromegalie. U pacientů s akromegalií můžeme pozorovat  i zvýšenou činnost kožních potních a mazových žláz. Protože dochází ke tvarovým změnám koncových částí kostí, jsou více namáhány klouby. Častěji a dříve se tak rozvíjí jejich degenerativní změny (artróza). Pacienti si pak stěžují na bolesti zad a kloubů. Zvětšuje se ale i většina vnitřních orgánů. Nadbytek růstového hormonu také vede k zadržování vody v organismu. Proto se u pacientů s akromegalií často vyskytují otoky.


Léčba akromegalie

Metodou první volby je léčba neurochirurgická. Při operaci neurochirurg odstraní nádor podvěsku mozkového, který je zodpovědný za nadměrnou sekreci růstového hormonu. První operace adenomu podvěsku mozkového vede k úplnému odstranění nádoru a vyléčení více než poloviny pacientů. Vždy ale záleží na velikosti adenomu.

Pokud neurochirurgický zákrok není úspěšný, mohou lékaři přistoupit ke druhé neurochirurgické operaci, k ozáření zbytku adenomu hypofýzy (radiační léčba) nebo k podávání léků tlumících produkci růstového hormonu (medikamentózní léčba). Často je nutné různé druhy léčby kombinovat.  

Při medikamentózní léčbě akromegalie je možné použít několik typů léků. Jedná se o tzv. agonisty dopaminu, superaktivní analoga somatostatinu a antagonistu růstového hormonu. Čím účinnější jsou léky používané v léčbě akromegalie, tím je tato léčba nákladnější a její cena může dosahovat několika desítek tisíc korun měsíčně.

Akromegalií v České republice trpí přibližně 700 až 800 lidí. Odborníci však odhadují, že je u nás nemoc diagnostikována pouze přibližně u poloviny pacientů. Je nutné usilovat o včasnou diagnostiku a záchyt pacientů, což vyžaduje poměrně velké úsilí a informovanost co nejširšího spektra lékařů různých odborností. Součástí této snahy je i program "Zlepšení záchytu pacientů s akromegalií".

 

Obrázky, fotografie, příznaky a projevy akromegalie - KLIKNI ZDE.