Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Nemoci pohybového systému, fyzioterapie a její metody léčby

nemoci-pohyboveho-systemu-fyzioterapie-a-jeji-metody-lecby
nemoci-pohyboveho-systemu-fyzioterapie-a-jeji-metody-lecby
Problémy s pohybovým aparátem, které si způsobujeme nedostatečným nebo naopak přehnaným zatížením, řeší medicínský obor zvaný fyzioterapie. Co všechno dokáže?
Umí pomoci při dislokaci (vykloubení), poranění vazů, zánětu šlach či podvrtnutí (natažení vazů). Fyzioterapie má několik osvědčených metod - cvičení (léčebný tělocvik), magnetoterapii, rázovou vlnu, kryoterapii, elektroléčbu ad.
___
___


Klouby jsou vystavovány stejnému náporu jako kostra, ale na rozdíl od ní je tvoří měkká tkáň. Právě proto mají sklon ke zraněním v důsledku úrazového stresu. A protože jejich pohybová funkce je vystavuje tření a opotřebení, mohou být klouby postiženy i zánětlivými a degenerativními procesy. Při pohybových aktivitách a sportu jsme ohroženi zraněními, jako jsou natažení, podvrtnutř, burzitida, poranění vazů, zlomeniny a vykloubení. S mnoha potížemi mohou pomoci fyzioterapeutické metody.


NEJČASTĚJŠÍ ÚRAZY KLOUBŮ

Dislokace neboli vykloubení

Objevuje se, když jsou kosti v kloubu násilím, tlakem nebo nepřirozeným pohybem nuceny opustit své správné postavení. Vykloubení bývá někdy doprovázeno také vyvrtnutím, zánětem a samozřejmě bolestí a narušenou pohyblivostí.
Dislokace patří k běžným sportovním úrazům, ale může k ní dojít i po pádu nebo po prudké ráně. Mezi vykloubením nejčastěji postižené klouby patří čelistní, ramenní, loketní a klouby prstů.


Poranění kolene

Dochází k němu hlavně při sportu. I když koleno drží pevně pohromadě díky vazům a svalům, jeho kloubní povrchy neposkytují žádnou stabilitu. Holenní kost, jejíž povrch je téměř rovný, nemá žádnou jamku, která by ochraňovala kloubní hrboly stehenní kosti. Právě proto je koleno nejzranitelnější především při horizontálních ranách, ke kterým dochází hlavně při bránění nebo blokování ptotihráčů. Nejnebezpečnější jsou laterální (boční) rány, které roztrhnou postranní holenní vaz a mediální meniskus, který je k němu připojený, stejně jako přední zkřížený vaz. K většině poranění předního zkříženého vazu dochází, když běžíte a najednou zprudka zastavíte a změníte směr, čímž současně otočíte nadměrně nataženou nohu.

Přetržení chrupavky je velmi časté zranění vrcholových sportovců, jako jsou například atleti nebo gymnasté. Přetržení chrupavky může nastat v okamžiku, kdy je meniskus nepřetržitě a dlouhodobě vystavován velkému tlaku. Příkladem je tenista, který dobíhá míček; v ten okamžik otočí ohnuté koleno mediálně takovou silou, že potrhá jak kloubní pouzdro, tak i mediální meniskus k němu připojený.


Burzitida - zánět šlach a tíhových váčků

Většinou je způsobena fyzickým nárazem nebo třením, ale její příčinou může být také artritida (zánět kloubu) nebo bakteriální infekce. Následkem toho tíhový váček - burza - oteče nahromaděním tekutiny. Pád na koleno může mít za následek velmi bolestivou burziridu podkožního předčéškového tíhového váčku. Tření a setrvávání lokte na stole může zase vést k tzv. studentskému lokti, jinak také loketní burzitidě, kdy oteče tíhový váček umístěný hned pod pokožkou na zadní straně lokte.


Podvrtnutí

Nejčastěji postihuje kotník. Dochází při něm k poškození vazů, které mohou být nataženy, částečně natrženy, nebo dokonce přetrženy. Podle toho se rozlišují tři stupně vyvrtnutého kotníku. První stupeň je ten, kdy jsou vazy natažené a funkce kotníku mírně zhoršená. Druhým stupněm se označuje stav, kdy jsou vazy částečně natržené a funkce kotníku narušená. Poslední stupeň zahrnuje úplně přetržené vazy a vážné narušení funkce kotníku.

 


FYZIOTERAPEUTICKÉ METODY

Díky rehabilitaci se naučíte účelněji a bez zbytečného zatížení provádět pohyby, stát a cvičit. Rehabilitace napravuje následky nedostatečného nebo naopak přemrštěného používání. Manuální terapie, jako jsou osteopatie, chiropraxe, fyzioterapie, Alexandrova technika a masáže, si také kladou za cíl odstranit nebo zmírnit bolest, bloky a poruchy funkcí. Dalším cílem manuálních terapií je obnovit pružnost, stabilitu, sílu, rovnováhu a posturální a funkční integritu. Terapeut by vždy měl provést vyšetření, při kterém posoudí celkové držení těla, zhodnotí chůzi, dýchání, posoudí, nemáte-li zkrácené svaly a zda se při vykonávání určitých činností zapojují správně, dále otestuje rozsah pohybu měkkých tkání a kloubů.


Léčebný tělocvik

Pod vedením fyzioterapeutů vás při něm naučí cviky, které jsou zaměřeny na postiženou oblast. Intenzita a různorodost cvičení se odvíjí od individuálních potíží, ale i celkového zdravotního stavu. Právě proto fyzioterapeut v průběhu lekce cviky mění a přizpůsobuje vašim schopnostem. Důležité je pravidelné a opakované procvičování jednotlivých cviků, které si pod dohledem odborníka zapamatujete a následně je provádíte doma, aby jejich účinek byl co největší. Po určité době dochází ke zmírnění nebo vymizení obtíží, ale cvičení lze využívat i jako prevenci vzniku dalších poranění či bolestí.


Magnetoterapie

Tato metoda využívá pulzního elektromagnetického pole, a to prostřednictvím speciálních válců nebo plochých aplikátorů, které se umístí na postižené místo. Magnetoterapie má protizánětlivý a protibolestivý účinek, urychluje hojení kostí, zvyšuje látkovou výměnu a uvolňuje svalové napětí. Je indikována zejména u degenerativních, zánětlivých a funkčních onemocnění pohybového aparátu. Je také úspěšně využívána u pacientů s kloubními náhradami (po totální endoprotéze, TEP).
Lékař nebo fyzioterapeut ji doporučuje po úrazech, operacích a akutních problémech. Podstupujete ji oblečení a trvá zhruba 30 minut.


Rázová vlna

Metoda je určena k léčbě kloubů, ramen, loktů, pat, Achillovy šlachy apod. Profesionální přístroj v podobě zvláštní pistole navodí pocit, jakoby do postiženého místa někdo bušil kladívkem. Stačí tři až pět sezení a zasažené místo je jako znovuzrozené. Rázová vlna účinkuje zejména tam, kde standardní metody léčby nepřinesly žádaný efekt, a mnohým tak může ušetřit operaci. Účinnost této metody se pohybuje okolo 60-90 procent u pacientů, kterým standardní metody léčby nepřinesly úlevu.


Kryoterapie

O blahodárných účincích nízkých teplot věděli už staří Egypťané, a dokonce i Hippokrates léčil mnohé obtíže pomocí chladu. Kryoterapie je metoda, při níž je organismus krátkodobě vystaven extrémně nízkým teplotám. Může být aplikována lokálně nebo celkově. Při lokální aplikaci je chlad zaměřen pouze na malou oblast těla a můžete k ní využít mnoho speciálních pomůcek, jako jsou ledovací sáčky, obklady a podobně. Právě proto se lokální léčba chladem využívá při úrazech a potížích s klouby.


Kvalitní sportovní masáž - zvýšení výkonu pohybového systému a prevence zranění

Využijte dobrodiní v podobě kvalitní sportovní masáže! Je uspořádána ze souboru vhodných masérských hmatů, které mají naše tělo připravit k fyzické i psychické zátěži. Po výkonu zbavuje únavy, přispívá k revitalizaci těla a pomáhá i při doléčování zranění. Stimuluje prokrvení těla, a tím i přívod kyslíku a výživy do tkání, pomáhá při detoxikaci, ovlivňuje svalové napětí a kloubní pohyblivost a působí i dobrou náladu. Tato masáž pomáhá nejen sportovcům, ale i těm, kteří mají sedavé zaměstnání nebo své tělo zatěžují jednostranně. Při sportovní masáži se používají techniky tření, hnětení, tepání, chvění, roztírání a rozpohybování kloubů. Masér pracuje silou a rychlostí, a to od velmi lehkých až po silné dotyky, které ovlivňují hlouběji uložené tkáně.


První pomoc při úrazu kloubů

 

  • Klid - zraněná část těla by se neměla zatěžovat.
  • Ledování - třikrát denně vždy na 15-20 minut přikládáme chladicí obklad
  • Komprese - postižené místo stáhneme elastickým obvazem.
  • Zvednutí - zraněná noha nebo ruka by měla být umístěna do vyvýšené polohy, abyste omezili tvorbu otoku.

 


Co může ještě pomoci nemocnému pohybovému aparátu

Cvičení na bilančních plošinách

Přínosem cvičení na balanční plošině je možnost pozitivně ovlivňovat rozvoj rovnováhy, správnou funkčnost kloubních struktur, cílenou centraci kloubu, především páteře a kyčlí, a vlastní nácvik optimálního držení těla. Svaly nikdy nepracují samostatně, izolovaně, ale v určitých funkčních řetězcích. Naší snahou by mělo být pomocí cviku na této balanční pomůcce upevnit, v případě svalové nerovnováhy i nově vytvořit, ekonomické a funkční pohybové řetězce, které dovolí našemu pohybovému aparátu fungovat bez bolesti a s plným nasazením.


Tai-či

Toto starověké čínské cvičení je čím dál víc doporučováno lékaři jako doplněk k rehabilitacím. Člověk cvičící tai-či se na začátku naučí správně stát, správně se pohybovat a zatěžovat při pohybu správné partie svalu, nikoliv klouby, které se nesprávným zatěžováním ničí, a to se projeví nejdříve bolestí a následně poškozením kloubu různé intenzity. Také dochází k jemnému - dalo by se říci jako vedlejší efekt cvičení - posilování všech oslabených partií.


nordic-walking-severska-chuze
nordic-walking-severska-chuze
Severská chůze

Nordic walking je sportovní chůze se speciálně navrženými holemi, která přináší velice efektivní pohyb a snadnou cestu ke zvýšení fyzické kondice bez ohledu na věk, pohlaví nebo aktuální fyzickou kondici. Pro dosažení všech pozitivních účinku je třeba znát správnou techniku, bez níž bude mít použití hůlek minimální, nebo dokonce negativní efekt. Správná technika pomáhá posilovat vazy a kolagenní vlákna v kloubním pouzdře a podporuje regenerační procesy v kloubech. Díky holím se přenáší část hmotnosti na svaly paží a dochází k odlehčení nohou. Proto mohou nordic walking provozovat i lidé, kteří mají problémy s klouby. Poutko na holích umožní přenesení síly na hole, takže je tato aktivita vhodná i při kloubních obtížích v článcích prstů. Hole též pomáhají k narovnání zad při chůzi. Proti běžné chůzi dochází ke spotřebování většího množství energie.