Utrpěli jste někdy zlomeninu? Pak víte, že dlouhé týdny se sádrou na ruce či noze jsou mnohdy nesnesitelné. Těžkou a objemnou sádru lze přitom nahradit moderní lehkou variantou, která je běžně dostupná. Sádra fixuje zlomeninu, protože kostní úlomky se nesmějí v průběhu hojení hýbat a musí zůstat na svém místě. Znehybnění ovšem nepotřebují jen zlomeniny, ale i další úrazy a onemocnění kostí, kloubů i měkkých tkání, například poranění vazů, záněty šlach, rozsáhlejší rány, komplikované hnisavé záněty apod.
___
___
Cílem je znehybněni po raněné oblasti, a to pomocí dlahy nebo kompletní fixace, která tuto oblast, kupříkladu končetinu, zcela obklopuje. Rozsah fixace přitom určuje i tuhost použitého materiálu. Klasická sádra může nepříznivě působit na neporaněné tkáně. Moderní lehkou sádru lze aplikovat jen na krátkém úseku, například v případě zraněného kotníku v rozsahu ponožky, protože její okraje se nezařezávají do tkáně, netlačí na achilovku a nepoškozuji šlachy, jak tomu bývá u klasické sádry.
Lékaři bohužel běžně jinou možnost než klasickou sádru nenabízejí, přitom existuje alternativa. Lehká sádra, známá také pod názvem plastová sádra je dnes běžně dostupná a výrazně ulehčí situaci.
Jak ji získat?
Bohužel ne každý lékař vám lehkou sádru nabídne, je třeba si o ni zažádat a její aplikaci s lékařem konzultovat. "Lékař nemusi mít s lehkou sádrou zkušenosti nebo mít k dispozici potřebný materiál, pacient zase nemusi chápat důležitost spolupráce s lékařem a být ochotný dodržovat jeho pokyny. V takových případech lékaři pacientům lehkou sádru nenabizeji. Pacient má ale právo vyžádat si svoji zdravotní dokumentaci včetně
rentgenových snímků a obrátit se na jiného lékaře, " objasňuje doktor Liška. Lehkou sádru může aplikovat proškolený lékař nebo zdravotní sestra, kteří zvolí 'SPlávný typ fixace a provedou znehybnění.
Kolik stojí lehká plastová sádra?
Lehká sádra sice patří do nadstandardní zdravotní péče, ale přispívají na ni zdravotní pojišťovny. Přijde vás tak na několik set korun, záleží na velikosti sádrové fixace.
Výhody lehké plastové sádry
- Hodí se ke znehybnění téměř při jakémkoli zranění. Je lehká, takže se můžete snadněji pohybovat.
- Umožňuje aplikaci v daleko menším rozsahu. Například pokud si zlomíte prst, plastová sádra se aplikuje pouze na samotný prst, zatímco klasická sádra zasahuje i přes zápěstf a na předloktí.
- Zranění se rychle hojí.
- Snižuje se riziko otlaků, zatuhnutí kloubů a ochabnutí svalstva v důsledku znehybnění.
- Zlomenina se může dříve zatěžovat (díky možnosti našlapování bez podpatku a snadnější kontrole zátěže).
- Předchází trombóze, protože nezhoršuje průtok krve.
- Nabízí pohodlí, protože přesně sedí na zraněné končetině, zabraňuje tak pohybu kostních úlomků.
- Je možné ji opakovaně přizpůsobit aktuálnímu stavu končetiny tím, že ji lékař rozstřihne, upraví a znovu zafixuje.
- Je hypoalergenní, vysoce prodyšná, také nesvědí a nedráždí pokožku. Snadno ji schováte pod oblečení a vejdete se s ní i do sportovní boty.
- S některými typy se můžete i sprchovat či koupat.