Dobré ráno, dnes je pondělí 25.11.2024, svátek slaví Kateřina, zítra Artur.

Rakovina kůže - otázky a odpovědi

 

Kolem rakoviny kůže jsou některé mýty a polopravdy. Pokud Vás zajímají odpovědi na následující otázky, jste zde správně: jaká je prevence rakoviny kůže, jak poznat zhnoubný nádor kůže, kdy se potencionálně nebezpečné útvary kůže odstraňují, jak se odstraňují, je odstranění bolestivé a jak dlouho se hojí?

___

___

Můžeme se před vznikem rakoviny kůže chránit?

Ano, prevence je v tomto případě velmi j ednoduchá. Přesto mnoho lidí přichází pozdě. Tím nejpodstatnějším je omezit působení extrémních zevních vlivů na kůži na rozumnou míru. Zakazovat slunění by byl jistě nesmysl. Proč se neopálit? Ale ne až do spálení! Ani nezřízeně nevylehávejme pod solárními trubicemi! Důležitáje ochrana kůže vhodnými krémy s ochrannými filtry a pravidelná kosmetická péče o pleť. Neméně důležité je vhodné oblečení a další ochranné pomůcky.

 

Jak poznáme počínající zhoubný nádor kůže?

Na rovinu řečeno, laik ho většinou pozná později,¨než by bylo třeba. Počáteční stadia všech zhoubných i nezhoubných nádorů se totiž tváří velmi nevinně a často nijak nebezpečně. Proto platí ze všeho nejdůležitější zásada! Jakmile se na kůži objevi něco, co tam dříve nebylo, pozorujeme-li růst útvaru,jeho zvětšování, svědění nebo pokud se začne měnit barva útvaru, vředovatí, či dokonce krvácí, nečekejte ani chvíli a ihned se vypravte za kožním lékařem nebo plastickým chirurgem a poradte se s ním. Při tomto postupu lze zcela stoprocentně odhalit a odstranit všechny zhoubné i nezhoubné kožní nádory, a to bez jakýchkoli vážných následků. Nádory v těle někdy mohou být rozpoznány opravdu pozdě. Je ale velmi
smutné, pokudje pozdě léčen kožní nádor, který lze tak brzy a snadno pozorovat a odstranit. Znaménka, která jsou opakovaně mechanicky drážděna, by měl lékař vyšetřit,aby rozhodlo jejich případném odstranění.

 

Kdy je optimální kožní útvary, znamínka a výrůstky odstraňovat?

Kožní útvary se mohou odstraňovat po celý rok. Daleko důležitějšíje totiž odstranit kožní útvar včas než čekat třeba na zimní měsíce. Rojení probíhá dobře celý rok, jen některé způsoby odstraňování kožních útvarů, zejména prostřednictvím laseru, je vhodnější provádět mimo
slunečné měsíce. Opalování místa, odkud byl kožní útvar odstraněn,je možné v okamžiku, kdy odezní zarudnutí jizvy.

 

Jaké jsou nejčastější postupy jejich odstraňování?

Existuje několik způsobů odstraňování kožních útvarů. Chirurgicky, laserem a zmražením (kryoterapií). Mezi chirurgické patří seškrábnutí chirurgickou lžičkou nebo vyříznutí skalpelem či elektrickou kličkou, kožním "průbojníkem" nebo elektrokoagulací. Laserem lze útvary vyříznout stejně jako skalpelem, pak se ale rána také musí sešít. Některé útvary lze laserem rovněž odpařit, to by se však nemělo dělat u pigmentových kožních útvarů a v žádném případě nikdy u kožních zhoubných nádorů. Některé útvary lze také odstranit zmražením - takzvanou kryokoagulací.

 

Jde o bolestivé zákroky a jak dlouho se rány po odstranění útvarů hojí?

Ve většině případů se tyto kožní útvary odstraňují ambulantně v lokální anestezii. Pocítíte tedy jen krátké píchnutí a štípání. Zákrok ani případné šití nebolí. Po zákroku, ať už je prováděn chirurgicky nebo laserem,je bolestivost minimální, většinoujdejen o několikahodinovou malou bolestivost v místě zákroku, ani nevyžadující podávání léků proti bolesti. Jen pozdě zjištěné, velké a hluboko zasahující kožní nádory je nutno odstranit za hospitalizace v celkové anestezii. Tyto zákroky všakjiž zanechávají větší a rozsáhlejší kožní jizvy.