Dobré dopoledne, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Bolest zad, příčiny vzniku bolestí zad, anatomie a funkce páteře

bolesti_patere_anatomie_patere.jpg Bolesti páteře se staly jednou z nejčastějších příčin, které v ekonomicky rozvinutých zemích přivádějí pacienta k lékaři. Zhruba 80% dospělé populace nejméně 1x za život trpí bolestmi zad. S léčbou se potýkají zdravotní systémy všech rozvinutých ekonomik. Podle statistik „Evropské společnosti pro výzkum páteře“ se počet prostonaných dní pro bolesti zad v evropských zemích zvyšuje každé desetiletí o 100%!
___
___
___

anatomie_bederniho_obratle.jpg
anatomie_bederniho_obratle.jpg - anatomie_bederniho_obratle.jpg
Příčiny bolesti zad (páteře):

Většina bolestí páteře je způsobena nevhodným (neergonomickým) chováním k páteři jako např. jednostranná práce v nevhodné poloze (např. v lehkém předklonu), špatný způsob zvedání břemen, špatné sezení, ad. Tento typ bolestí není chorobou, ale spíše životní realitou.
Nejčastější příčinou bolestí páteře bývá ochablé nebo ztuhlé svalstvo šíje a zad a oslabené svalstvo břišní.

 

bederni_pater_rez.jpg
bederni_pater_rez.jpg - bederni_pater_rez.jpg
Které části páteře nejčastěji bolí a proč?

Nejčastější jsou bolesti krční a bederní páteře. Tato část zad je totiž mechanicky nejvíce zatěžována a namáhána. Ke vzniku obtíží přispívá nedostatek pohybu, chabé svalstvo zádové a břišní, vadné držení těla.

Bolest má v těchto případech paradoxně pozitivní signální informaci. Při déletrvající nucené poloze těla (dlouhé sezení, dlouho trvající předklon) jsou svaly a vazy páteře vystaveny jednostrannému nevhodnému zatížení. Pocitem bolestí v šíji či bedrech, nám tělo hlásí, že se mu něco nelíbí. Většinou přirozeně reagujeme změnou polohy, protažením šíje či beder. Měli bychom se však zabývat myšlenkou o změna našich pracovních návyků, úpravě pracovního prostředí ad. Většina naší populace je však bezradná, protože osvěta v této oblasti je minimální.

 

Dlouhodobá nevhodná zátěž páteře

Pokud nevhodné zatěžování páteře trvá příliš dlouho, může vzniknout trvalá bolest v oblasti bederní či krční páteře. S touto bolestí pak míří pacienti k praktickému lékaři, neurologovi nebo ortopedovi.

 

Léčba bolestí páteře:

Řešením není zázračná pilulka ani gely, které si dáváme na záda lokálně. Pokud máme rádi svá záda a chceme, aby nás nebolela, ač je to nepříjemné slyšet, je potřeba s tím něco aktivně dělat. Jen 15% potíží totiž je spjatých v poruše její základní struktury nebo se jedná o přenesenou bolest z jiných orgánů (např. ledviny).

 

anatomie_patere_c-th-l.jpg
anatomie_patere_c-th-l.jpg - anatomie_patere_c-th-l.jpg
Anatomie a funkce páteře:

Páteř má 3 základní funkce.

  • chrání míchu
  • je nosným pilířem těla
  • umožňuje pohyb

Páteř tvoří obratle, které jsou navzájem spojené vazivem a meziobratlovými kloubky (tzv. spondyly). Mezi těly obratlů jsou meziobratlové destičky (synonymum plotny, disky). Ty jsou v mladším věku pružné, vyplněné gelovitou hmotou. Ve stáří se „vysušují“, což vede ke snížení výšky těla o několik centimetrů (známé je rčení „babička nám roste do země“). Meziobratlové disky tlumí nárazy při chůzi a otřesech. Díky tomu jsou otřesy hlavy minimální. Mezi zpevňovací struktury jednoznačně patří také svaly zádové a břišní. Důležité je, aby jednotlivé struktury zaujímaly správnou polohu a byly vzájemně vyvážené. Tomu říkáme správné držení těla.



Související odkaz: