Dobré odpoledne, dnes je sobota 21.12.2024, svátek slaví Natálie, zítra Šimon.

Epilepsie a dědičnost (genetika) – mohu epilepsii zdědit?

dedicnost_epilepsie_mohu_epilepsii_zdedit.jpg
Jednoduchá otázka na tuto otázku zní: ne. Přesto někteří lidé mohou zdědit znaky, které je činí náchylnější ke vzniku epilepsie. Například pokud matka má epilepsii, protože má nízkou odolnost vůči záchvatům, dítě může zdědit tuto nízkou odolnost. Pokud má ale otec tohoto dítěte odolnost vysokou, dítě které přijímá dědičné znaky od obou rodičů, nemusí mít tak nízkou odolnost, aby došlo ke vzniku epilepsie.
___
___ 

 

Někdy může epilepsii nastartovat také vnější faktor. Člověk mohl zdědit nízkou rezistenci vůči záchvatům, ty se u něj však neprojevily až do té doby, kdy prožil nějaké hodně stresující období nebo například utrpěl mírné zranění hlavy, které hladinu odolnosti vůči záchvatům ještě snížilo. Teprve tehdy epilepsie propukne. Musíme mít na paměti, ž pokud je jedinou prokazatelnou příčinou epilepsie úraz hlavy (např. při dopravní nehodě), pak tato nemoc nemůže být zděděna – stejně jako nemůžeme zdědit třeba zlomenou nohu.

Někdy je zřejmé, že se epilepsie projevuje v určité rodině a lze z toho odvodit, že vysokou záchvatovou pohotovost mají i ostatní členové takové rodiny. Může jít samozřejmě i o náhodu a je třeba posuzovat, jak často se tento stav vyskytuje.

Také je možné, i když jen výjimečné, že dítě zdědí genetickou chorobu, jejímž příznakem může být právě epilepsie. Jako příklad můžeme jmenovat tuberozní sklerózu nebo neurofibromatózu.

Můžeme tedy říci, že zdědit se nedá epilepsie, ale nízká odolnost vůči záchvatům, dědičná choroba nebo syndrom, jehož následkem může záchvat být.