Lumbální punkce - vyšetření, které není bolestivé, spíš nepříjemné. Pocity však lze obecně těžko popsat. Přestože odebrání moku jehlou trvá jen několik minut, domů nepoběžíte. Ptáte se, co lumbální punkcí lékaři zjistí? Pak byste měli vědět, že s pomocí tohoto vyšetření prokáží či vyloučí zánětlivé nebo degenerativní onemocnění mozku, mozkomíšních obalů, míchy a nervových kořenů.
___
___
Důležité je také při diagnostice krvácení do páteřního kanálu a nádorových nebo metastatických buněk v mozkomíšním moku.
Co je to lumbální punkce
Lumbální punkce je diagnostický zákrok, který se provádí zejména na neurologickém oddělení. Lékař při něm odebírá z páteřního kanálu mozkomíšní mok neboli likvor - tedy tekutinu obklopující mozek a míchu, která obsahuje specifické buňky v určitém složení cirkulující v centrálním nervovém systému. Jeho vlastnosti a skladba buněk se mění při různých nervových onemocněních. Porucha oběhu moku může vyústit v hydrocefalus, což je těžké narušení mozkových funkcí.
Průběh lumbální punkce - vsedě nebo vleže
K odběru mozkomíšního moku potřebuje lékař dlouhou jehlu, anestetikum a zkumavku na mozkomíšní mok, který se následně posílá k dalšímu vyšetření. Při samotném odběru můžete sedět či ležet na boku, záleží na lékaři. Místo vpichu, které je nejvhodnější mezi 3. a 4., eventuálně 4. a 5. obratlem v bederní oblasti, se následně znecitliví a dlouhou jehlou se provede vlastní odběr. Při odběru je třeba zatajit dech. V žádném případě byste neměli cítit bolest, jen nepříjemný tlak. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, například že vás brní nohy, je nutné to ihned sdělit lékaři. Brnění nohou může být totiž důsledkem podráždění samotné míchy, které se při správném provedení vpichu nesmí lékař dotknout. Z konečných výsledků vyšetření je pak možné potvrdit pacientovo onemocnění nebo vyloučit podezření na onemocnění jiné.
Pár hodin na lůžku
Po zákroku vás lékař v žádném případě nepustí domů, přestože záda vám „zdobí“ pouze náplast. Aby se zabránilo úniku mozkomíšního moku z páteřního kanálu, je nutné ležet hodinu na břiše a dalších osm hodin se doporučuje nevstávat z lůžka. Nepříjemným důsledkem totiž mohla být dlouhotrvající bolest hlavy.