Nemoci z povolání nemají jen zdravotní význam, ale i právní. Je-li prokázána nemoc z povolání, zaměstnanec má určitá práva na odškodnění od zaměstnavatele a mj. třeba i nárok na trvalou rentu. O tom pojednáváme ve spřáteleném webu Bezplatné právní poradny online. Tato stránka se ale věnuje převážně nemocím z povolání - kožním onemocněním.
___
___
Hana: Dobrý den, pracuji skoro celý den v gumových rukavicích a čas od času se mi objevují na rukou červená místa, která pálí, snažím se ruce často promazávat, ale trvá vždy pár dní než to zase zmizí. Co se s tím dá dělat?
ODPOVĚĎ: Dobrý, den nejdůležitější je vyšetřit, zda se skutečně projevy tvoří po kontaktu s gumovými rukavicemi. vyšetření se provádí pomocí epikutánních testů. Pokud se jedná o kontaktní alergický ekzém, je nutné rukavice zaměnit za jiné. Může se ale jednat o jiný druh ekzému, který je rukavicemi pouze drážděn. Podle toho se postupuje při léčbě.
Ivana: Dobrý den, ráda bych se zeptala na periorální dermatitidu - je pravda, že nemoc podporuje časté líčení - např. každodenní do zaměstnání? Co dalšího toto onemocnění vyvolává? Mám po stranách rtů "občasnou" červenou vyrážku, která vždy vymizí po aplikaci Belodermu, ale po určité době se zase vrátí… Na kožní půjdu co nejdříve : -) Děkuji a zdravím Vás.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, periorální dermatitida je onemocnění, které je extrémně dráždivé neomocnění a je drážděno veškerými externy. Léčba kortikosteroidem, jakým je Beloderm je naprosto nevhodné. Dochází při něm k rebound fenoménu. Jedná se o onemocnění, které není možné hlásit jako nemoc z povolání.
AK: V kterých zaměstnáních lze onemocnět kožní chorbou jako nemocí z povolání?
ODPOVĚĎ: Nejčastěji se obecně jedná o profese, kde dochází k přímému kontaktu kůže se škodlivinami v pracovním prostředí. Jsou to pracovníci ve výrobě na montážních linkách, při obsluze obráběcích strojů, zdravotníci, kadeřníci, kuchaři, automechanici, pracovníci ve stavebnictví a množství dalších zaměstnání.
AK: Jak časté jsou kožní choroby jako nemoci z povolání?
ODPOVĚĎ: Kožní nemoci z povolání tvoří podstatnou část hlášených nemocí z povolání.
AK: Co je specifického na kožních chorobách, když jsou nemocí z povolání?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, Kožní nemoci z povolání musí splňovat kritéria hlášení nemocí z povolání a musí být uvedeny v seznamu nemocí z povolání. Pouze ekzémdermatitida, která vzniklá v důsledku specifické škodliviny nebo alergenu, se kterou pacient pracuje lze hlásit jako nemoc z povolání. Jedná se o sérii vyšetření, které ozřejmí, jaký přímý alergen nebo škodlivina způsobila onemocnění. Ne každý ekzém, byť vzniklý během určité práce není možné hlásit jako nemoc z povolání.
Viktorie: Dobrý den, po těle se mi dělají zarudlé ostře ohraničené fleky, suché, olupují se a když se spotím dost svědí. Mám jich nejvíc na zádech a stehnech. Jsem v šestém měsíci těhotenství můžete mi něco poradit?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, v těhotenství je kůže poměrně hodně zatěžována hormonálními vlivy a vznikají často různé druhy dermatóz. Problém je v tom, že většina mastí a extern není v tomto období doporučována. Pokud se jedná o silně svědivé dermatózy a jedná se o výsevy krátkodobé, mohu doporučit tekutý pudr. Dá se na noc použít i Dithiaden tbl. Při delších dermatózách doporučuji návštěvu dermatologa.
Nikola: Dobrý den, je mi 33 let a poslední tři roky mám akné na pažích. Začalo ještě částečně před vysazením hormonální antikoncepce. Nyní se zhoršuje. Prosím můžete mi poradit, co s tím? děkuji
ODPOVĚĎ: Dobrý den, K léčbě akne existuje větší množství extern, stále jsou k dispozici nová. Při léčbě záleží, zda se tvoří hlavně povrchové nebo hlubší zánětlivé projevy. V některých případech postačuje zevní léčba antibiotickými externy, chemický peeling. Někdy je nutné použít systémovou léčbu. U Vás by bylo vhodné zjostit, zda se skutečně jedná skutečně o akne nebo jiný druh dermatózy, např. folikulární hyperkeratózu.
Katka: Dobrý den, je to mimo dotaz z nemoci povolání, ale hodně mě to zajímá. Dcera (6let) má na noze bradavici, už víc jak dva měsíce chodíme na kožní vypalování dusíkem. Není nějaká lepší a rychlejší metoda? Děkuji moc
ODPOVĚĎ: Dobrý den, u bradavic je metod více, ale žádná není stoprocentně spolehlivá. U starších bradavic na ploskách je léčba zdlouhavější než na rukou. Nicméně je třeba nepolevovat a neponechat bradavici rozšířit se na další místa plosky nebo na ruku.
Roman: Dobrý den, jaké nejnovější mastičky existují v léčbě psoriasis vulgaris, děkuji za odpověd
ODPOVĚĎ: Dobrý den, co se týká nových mastí, tak se jedná spíše o rozšíření sortimentu extern se stejnými účinky a látkami / hlavně kortikosteroidy/. Na chronické projevy se používá také Protopik nebo externa s vitamínem D.
G. : dobrý den paní doktorko, asi se můj dotaz nehodí k téma - nemoci z povolání, ale neměla byste radu ohledně léčby vitiliga? Děkuji mnohokrát G.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, bohužel vitiligo patří mezi autoimunní onemocnění a stále není pro toto onemocnění uspokojivá léčba.
Denisa: Dobrý den chtěla sem se zeptat, začalo se mi oběvovat stále více akné. Může to být ovlivněno nák stresem, jídlem?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, nově se ukazuje, že určitý vliv jídla je možný, hlavně kyselé, dráždivé potraviny a také mastnější jídla. Vliv stresu je pozorován u většiny dermatóz zásahem do imunologické rovnováhy organismu. S pozdravem
Barbora: Dobry den, potřebovala bych poradit, chodíme s holčičkama 2 a 4 roky pravidelně plavat, jenže mladší je ekzémistka a trpí na vyrážky a suchou kůži z bazénů, starší má „jen“ suchou kůži a nepomáhají ani olejíčky, nic… děkuji moc, Barbora -Olomouc
ODPOVĚĎ: Dobrý den, u atopiků a ekzematiků dochází ke dráždění kůže chlorem obsaženým ve vodě. Pokud se jedná pouze o vysušení kůže platí u atopiků promazávat, promazávat a zase promazávat.
Ivana: Dobrý den, nemám dotaz přímo k povolání, ale od dětství trpím atopickým ekzémem. Nyní je mi 20 let a ekzém se mi ve velkém vrací v letním období. Je možnost, že má na vznik ekzému vliv i vysoké teploty, tedy pocení kůže? Mám problémy hlavně na rukou a dlaních a je to pro běžný život velmi nepříjemné. Děkuji za odpověď Iva, Praha
ODPOVĚĎ: Dobrý den, atopie je zakódovaná dispozice k tvorbě ekzému a v místech dráždění dochází k tvorbě ekzému. Vyvolavatelem může být jakákékoliv dráždění, také i mechanické, různé infekce, stres a další. Může to být samozřejmě také pot. S pozdravem
DŠ: Dobrý den, mám velmi suché dlaně, někdy to přechází až na popraskané a krvácivé prasklinky. Suché šupinky se objevují i mezi prsty. Zkusila jsem noční mastné zábaly, kožní lékař mi předepsal slabé kortikoidy, ale nic se nezměnilo. Stále mažu BASIC 30. Snažím se mýt nádobí a podlahy v rukavicích, ale někdy zapomenu. Celkově mám suchou pleť. Jsem na MD, jinak pracuji jako dělnice s potahama do aut. Myslíte, že se můj problém dá vyléčit, nebo alespoň zlepšit? Můžete mi poradit i nějaký přípravek, který si můžu zakoupit? Děkuji za Váš čas.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, u Vás záleží na stanovení druhu ekzému. Některé druhy ekzému se léčí velmi zdlouhavě a velmi často se při dráždění kůže projevy vrací. Prevence je často ne zcela možná. Promazávání kůže je naprosto základní. Bohužel zázračný přípravek neexistuje.
J: Mám již 10 let plíseň na palci nohy a taky takovou dobu už plíseň léčím, ale nic nepomáhá. Nehet mi dokonce také jednou strhli, ale přestože jsem ho poctivě léčila všemi vodičkami a mastmi, tak mi narostl takový znovu. Vadí mi to v letní otevřené obuvi, můžete mi poradit, jak se tohoto onemocnění zbavit? děkuji.
ODPOVĚĎ: Dobrý den, potvrzenou mykózu nehtů je možné léčit také celkovou, systémovou léčbou. Další eventuální možností je léčba laserem na některých vybraných pracovištích.
Dana: Dobrý den, již několik let mne trápí mykóza nehtů prstů nohou. Léčení léky před cca 8mi lety nebyla úspěšná, mykóza se vrátila, nyní léčím chytrou houbou, ale také bez úspěchu. Existuje v dnešní době opravdu nějaká úspěšná léčba?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, To, že se mykóza vrátila, neznamená, že léčba nebyla úspěšná. Došlo pouze k reinfekci onemocnění. Léčba není nikdy trvalá. U většího postižení nehtů se používá celková léčba.
Markéta: Paní doktorko, můžu se Vás zeptat, co byste mi doporučila na nepěknou jizvu po odstranění znamínek na noze? Děkuji
ODPOVĚĎ: Dobrý den, záleží na tom, jak jizva vypadá a je stará. Některé jizvy lze vylepšit lasery. Musíme si ale uvědomit, že normální jizva je výsledný stav hlubšího poranění kůže.
Aneta: Dobry den, na zacatku tehotenstvi se mi zacala objevovat perioralni dermatitida kolem ust. Po porodu se tato dermatitida zhorsila a rozsirila i kolem nosu. Po ukonceni kojeni nyni uzivam antibiotika, ale kuze je stale nacervenala. Rada bych se Vas zeptala, zda by mi pomohla nejaka dieta ci vylouceni nekterych potravin z jidelnicku? Dekuji
ODPOVĚĎ: Dobrý den, periorální dermatitida je zdlouhavě léčitelné onemocnění. Vzniká hlavně zvýšenou dráždivostí kůže v periorální oblasti nebo kolem očí. V některých případech se používají antibiotika v pulsním režimu. V zásadě se ale nedoporučuje po určitou dobu aplikovat veškěrá externa /včetně make upu, korektivních přípravků-řasenky, tužky na oči, stíny atd. /a nechat kůži na l měsíc takzvaně odpočinout. Ani toto období ale nemusí být dostačující na zhojení dermatózy.
Ilča: Sestra dělá s pyrotechnikou a má problémy s nehty - má to spojitost?
ODPOVĚĎ: Dobrý den, nevím, jakým způsobem s pyrotechnikou přichází do kontaktu. Nejčastějším důsledkem by byl ale spíše kožní ekzém.
JB: kožní zánět na noze způsobený stafilococusem Aureus. Je léčeno mastí s kortikoidy a gentamicinem. Po týdnu až 14 dnech se nákaza vrací. Děkuji
ODPOVĚĎ: Dobrý den, nevím zda se jedná o impetigo - tedy infekční onemocnění nebo spíše o mikrobiální ekzém v důsledku kontaktní alergie na části mikrobů kolonizovaných na kůži. Mikrobiální ekzém často recidivuje.
A. S. : Dobrý den, je to trochu mimo, ale je to pro mne velmi důležité. Minulou středu jsme byli na 1 den u známých, kteří všichni mají svrab. Ten den ho měla jen matka, nevěděla to. Lékařka říkala, že inkub. doba je 10 - 15 dní, nebyla mi ale schopna jasně odpovědět, zda v tyto dny musíme být v izolaci. Nebo se můžeme s dětmi navštěvovat, když u sebe nebudeme přespávat? Jedná se o mě a dítě 8 měsíců. Znaky svrabu zatím nemáme, snad nás minou. Velmi děkuji!
ODPOVĚĎ: Dobrý den, inkubační doba je delší, kolem 3 týdnů. Onemocnění se přenáší hlavně nepřímo lůžkovinami, ručníky, ale zákožka svrabová může být i v čalounění. Pokud nemáte projevy, tak v izolaci nemusíte být, nicméně bych se zaměřil na nejčastější příznaky onemocnění. Je jím hlavně svědění v noci a výsev drobných papulek v meziprstí rukou a v místě tenké kůže. U batolat jsou možné projevy i na ploskách a ve dlaních, což se u dospělých nevyskytuje.