___
Provítamínem vítamínu A je beta-karoten (organismus si z beta karotenu umí vytvořit vitamín A); patři do skupiny zvané karotenoidy. Vyskytuje se jak v rostlinných, tak i v žívočišných zdrojích. Nejvyšší obsah je v karotce, rajčatech, zelené listové zelenině, špenátu a též v některém ovoci (meruňky, žlutomasé broskve, pomeranče), ale také ve vaječném žloutku a játrech. Část beta-karotenu se v organismu přemění na vítamín A, množství přeměny závisí na obsahu vitaminu A v tkáních, a zbytek se bez přeměny ukládá v různých orgánech.
Pro dobré využití beta-karotenu v organismu je nutné konzumovat stravu s tukem (vitamín se v tuku rozpouští a tělo jej tak dokáže přijmout!), napřiklad ve formě salátu s olejem či alespoň přikusovat napřiklad k mrkvi chléb s máslem.
Vitamín A a zdraví
Vítamín A je nezbytný pro dobré vidění, pro podporu imunitního systému, odpovídající vzrůst, reprodukci a diferenciaci buněk různých tkání. K tomu, aby v oku dobře fungoval, je zapotřebí zinek. Vitamin A je důležitý pro zdravou pokožku, podporuje její obnovu a spolu s ncéčkem" stimuluje tvorbu kolagenu a tak pomáhá udržovat pleť jemnou a pružnou; ovlivňuje a zpomaluje její stárnutí.
Má také dobrý vliv na vlasy, neboť je-li ho v organismu nedostatek, pak jsou vlasy lámavé a mohou se ve větší míře vyskytovat lupy. Beta-karoten, vitamíny E a C mají antioxidačni vlastnosti. Jejich hlavní aktivitou v organismu je chránit ho před volnými radikály a veškerými oxídačnímí produkty. Je vhodné užívat pohromadě celou tuto skupinu, neboť si vzájemně ve své účinnosti pomáhají. Antíoxídační působeni těchto substancí se projevuje i v potravinách.
Beta-karoten dále stimuluje imunitní systém a chrání kůži před intenzivním slunečním zářením, Vitamin A i beta-karoten jsou citlivé na oxidaci kyslíkem, na působení zvýšené teploty, světla a také na kyselé prostředí. V prostředí, kde jsou přitomny přirozené antioxidanty, je proti destrukci dosti odolný; ztráty se pohybují mezi 10 až 40 procenty.
Projevy nedostatku vitamínu A
Ve vyspělých zemích nejsou zjišťovány deficity vitamínu A. Pokud k tomu dojde, projeví se to nejdřive na pokožce, která je suchá, olupuje se a může se vytvářet akné, dále jsou suché vlasy, lámající se nehty.
Oko si jen pomalu zvyká na šero a při vyššim nedostatku vítamínu přestává za šera vidět úplně a může dojít až k úplnému oslepnutí - onemocněni zvané šeroslepost. Udětí se zastavuje růst a je zpomaleno hojeni ran.
Předávkování vitamínem A, vliv na těhotenství a kojení
Nadměrný příjem vitamínu A může vést k poškození kůže a sliznic. U těhotných při nadměrném příjmu existuje riziko pro vyvíjející se plod, který by se mohl velice poškodit. V tomto období je lépe se vyhnout i konzumaci jater. V období kojení se naopak doporučuje obsah vitamínu A zvýšit, aby příjem byl dostačující pro matku i kojence.
Nadměrné dávky beta-karotenu mohou ohrožovat kuřáky zesílením rakovinotvorného účinku kouření; u nekuřáků není riziko žádné.
Potraviny bohaté na vitamín A a beta karoten
- máslo,
- mléko (ne odstředěné],
- smetana,
- sýry,
- jogurty (více v tučných),
- vejce (resp. vaječný žloutek),
- játra všech živočichů,
- rybí tuk,
- ryby,
- karotka,
- brokolice,
- hlávkový salát,
- špenát,
- petržel,
- paprika,
- meruňky.