Pocit plnosti, škytavka, pálení žáhy a další nepříjemné zažívací potíže potkají občas každého z nás. Většinou jde o důsledek špatného stravování. Jaké jsou nejčastější stravovací neřesti? Jsou to fastfoody, jídlo ve spěchu, hladovění, přejídání se, špatný pitný režim a problém může být i u léků a doplňků stravy.
___
___
5 nejčastějších stravovacích neřestí
1. Fastfoody
Fast food je prostě někdy nejrychlejší způsob, jak se najíst. Hamburgery, smažené hranolky, chlebíčky, langoše a další pokrmy však mohou vyvolat nepříjemné překyselení žaludku i po jednorázové konzumaci. Nebezpečné jsou i některé potravinové přísady, např. glutamát, který se přidává do polotovarů.
2. Jídlo ve spěchu
Češi mnohem častěji než jiné národy jedí ve spěchu, na ulicích, v dopravních prostředcích či vestoje. Spěch nás nutí jíst rychleji a polykat jedno sousto za druhým. Téměř tři čtvrtiny lidí konzumují jídlo tak rychle, že ani nevnímají jeho chuť. Přitom žaludek potřebuje pro správné trávení čas, pohodu a v neposlední řadě kultura stolování.
3. Hladovění a přejídání se
Také někdy celý den hladovíte a velčer to doháníte větší porcí? Nebo si dokonce dopřáváte noční přesnídávky? Nekontrolované přejídání a špatná kombinace jídla jsou nejrychlejší cestou k pálení žáhy, zažívacím potížím a pochopitelně k nadváze.
4. Špatný pitný režim
Příliš mnoho vody může vést až k sodíkové nerovnováze v těle, pozor dejte i na přemíru dráždivých tekutin, jako jsou alkohol, kolové nápoje, káva apod. Perlivé nápoje rozšiřují žaludek a způsobují, že se jeho obsah vrací do jícnu. Černý čaj stejně jako zelený a káva obsahují kofein, který organismus odvodňuje. Některé stoprocentní džusy obsahují vlákninu, která na sebe v trávicím traktu váže tekutiny. Když necháte alkohol působit na játra dlouhodobě, tento životně důležitý orgán se postupně promění v něco, co připomíná mleté maso. Ovšem nemusíte být právě lamači rekordů v pití piva či destilátů. Někdy stačí jediná sklenka na to, aby vás začala pálit žáha.
5. Léky a potravinové doplňky
Některé volně prodejné přípravky se prodávají bez kontroly obvyklé u léčiv, takže jejich čistota nebo přítomnost nežádoucích příměsí je nejistá. Pozorně čtěte pří balové letáky u každého léku či doplňku stravy, často mohou obsahovat výtažky z rostlin, které vyvolávají zažívací potíže, například z česneku, gingko biloby, vrby apod.
Tipy pro zdravou úpravu stravy
- Pro úpravu jídel je lepší dušení a vaření, ohřívání ve varných sáčcích nebo v keramickém nádobí.
- Vhodné jsou potraviny s vysokým obsahem vlákniny, kukuřice, rýže, kefír, jogurt, rostlinné oleje, kořenová, listová a oranžová zelenina (mrkev, dýně). Zeleninu je samozřejmě nejlepší konzumovat čerstvou, případně připravovat šetrným způsobem, aby se zachovaly vitaminy, minerály a jiné prospěšné látky, které obsahuje (vaření v páře ad.).
- Jako koření se doporučuje používat čerstvé bylinky a šetřit solí.
- Tučné dresinky na bázi majonézy nahraďte lehčími variantami - např. tvarohem či nízkotučným sýrem. Hořčice přidaná do marinády zmírňuje pálení žáhy a nadýmání, majoránka pomůže proti křečím a kurkuma zmírní bolesti žaludku.
- Naučte se jíst pětkrát až šestkrát denně, po menších porcích, v klidu, po malých soustech, potravu rozmělnit v ústech (jedno sousto by se mělo dvacetkrát rozkousat) a dobře proslinit. Při jídle nevykonávejte jiné činnosti a všímejte si, jakou rychlostí jíte.
- Rozlišujte chuť od hladu, nesnažte se za každou cenu porce dojídat. Po každém jídle počkejte alespoň čtvrt hodiny, žaludku chvíli trvá, než dá signál, že je již plný. Ke každému jídlu si dejte ovoce nebo zeleninu. Naposledy jezte nejpozději čtyři hodiny před spaním.
- Pijte rovnoměrně v průběhu celého dne (2-3 litry), a to již od rána, nejlépe vodu. Tělu dodávají vodu i potraviny - zelenina a ovoce, polévky. Sklenku vody byste měli vypít ke každému hrnku kávy či černého čaje.