I když je chrom asi nejznámější jako prostředek napomáhající redukci váhy, protože snižuje chuť na sladké, plní i další, mnohem důležitější zdravotní funkce. Ale pokud jíte podle zásad zdravé výživy, nemusíte se ničeho bát, chrom by vám neměl chybět!
___
___
Ten, kdo alespoň občas luští křížovky, si nemůže nepamatovat značky několika chemických prvků. Křížovkářskými autory nejoblíbenější jsou astat, hliník, tellur a pak také zlato a stříbro, protože značky těchto dvou prvků jsou podobné a lidé si je často pletou. Mnohem méně frekventované jsou například olovo, rtuť, síra a takřka vůbec se v křížovkách nevyskytuje - když pomineme prvky, na které jsme kromě chemiků už všichni zapomněli - chrom latinsky zvaný Chromium, označovaný písmeny Cr. A přitom je to prvek užitečný, ale i škodlivý.
Chrom jako chemický prvek
Chrom izoloval z olověných rud v roce 1797 Louis Nicolas Vauquelin, který se už jako lékárnický učedník zamiloval do chemie. Na své objevitelské konto si připsal také oxid berylnatý, kyselinu chinolinovou, asparagin, kyselinu kafrovou a jiné organické látky. Chrom patří mezi prvky, které jsou poměrně ve značném množství zastoupeny jak na Zemi, kde například v malém množství přispívají k zabarvení smaragdů a rubínů, tak ve vesmíru. Nejčastější a nejrozšířenější využití našel chrom v metalurgickém průmyslu, především při výrobě legovaných ocelí. My, kteří v tomto průmyslovém odvětví nepracujeme, což je asi většina z nás, se přesto s chromém setkáváme každý den. Je to totiž materiál, který chrání povrchy kovových předmětů před korozí a dodává jim na kráse, aby se v našich koupelnách, obývácích nebo autech pěkně vyjímaly. Pochromované jsou i chirurgické nástroje a mnohá další zařízení používaná v medicíně, se kterými po každodenním kontaktu zas tak moc netoužíme. V jiných oborech, například ve sklářství nebo kožedělném průmyslu, se používají sloučeniny chrómu.
Účinky na lidský organismus a zdraví - je chrom užitečný či škodlivý?
Chrom, který máme dennodenně na očích a dotýkáme se ho, je po chemické stránce kov. Ovšem chrom je také jedním z důležitých stopových prvků, které máme v organismu. Pochopitelně že se v našem těle chrom nenachází v podobě kovu, ale vyskytuje se v něm ve dvou formách - jako chrom trojmocný, který tělu prospívá a je pro jeho zdravé fungování užitečný, ovšem může se v něm vyskytnout i jako chrom šestimocný, který naopak působí v organismu negativně, a dokonce je považován za možný karcinogen. Šestimocný chrom nikdo dobrovolně konzumovat nebude, ale ti, kteří pracují s jeho sloučeninami, mohou mít různé zdravotní komplikace, především při nedodržování bezpečnostních předpisů, které jsou u nás naštěstí velmi přísné.
Nejen pro hubnutí
I když je chrom asi nejznámější právě jako prostředek napomáhající redukci váhy, protože snižuje chuť na sladké, plní další, mnohem důležitější funkce. Například zesiluje a podporuje účinky inzulínu, čímž napomáhá vstřebávání cukru buňkami a udržování optimální hladiny cukru v krvi, což je přínosné pro diabetiky, ale i pro zdravé lidi, protože organismus pak lépe snáší vyšší zátěž a rychleji regeneruje. Tím, že chrom přispívá ke štěpení tuků, pomáhá snížit hladinu škodlivého cholesterolu (LDL) a naopak zvýšit hladinu prospěšného cholesterolu (HDL) a snižuje tak riziko kardiovaskulárních chorob a srdečních onemocnění. Správné množství chrómu v organismu také zmírňuje bolesti hlavy, má pozitivní vliv na podrážděnost a další příznaky, které jsou spojené se snížením hladiny krevního cukru, a to nejen u diabetiků.
Názory pro i proti
Zatímco na škodlivosti šestimocného chrómu pro organismus se odborníci shodují, názory na to, zda trojmocný chrom má skutečně tak kladný vliv například na hubnutí, jednoznačné nejsou. Vědci stále zkoumají možnosti chrómu na snižování tělesné hmotnosti a „úpravu složení lidského těla“, tedy aby svalovina převládala nad tukem. Z některých studií vyplynuly závěry, že doplňování stravy s chromém vede k vyššímu úbytku tělesného tuku a hmotnosti ve srovnání s podáváním placeba, jiné studie to naopak popřely a tvrdily, že mezi chromém a placebem, které byly dobrovolníkům podávány, nebyl žádný rozdíl. Chrom tedy neměl vliv na hmotnost nebo úbytek tuku. Také účinek doplňků s komplexem chrómu na osoby trpící cukrovkou druhého typu byl a je předmětem mnoha studií. Z analýzy více než 40 studií vyplynulo, že chrom zlepšuje řízení hladiny cukrů u těchto pacientů, ale výzkumy, které by podaly jednoznačnou odpověď, stále probíhají.
Potřebujeme chrom nutně pro život?
Ano, potřebujeme, tak jako ostatní stopové prvky a jako vitaminy. Doporučená denní dávka chrómu u nás - v různých zemích se údaje o denním příjmu liší - je zhruba 100 mikrogramů, přičemž za bezpečné a přiměřené množství se považují dávky v rozmezí 50 až 200 mikrogramů. Pokud nemáte zdravotní problémy, například zmíněný diabetes, stačí, když budete jíst pestrou a vyrovnanou stravu, která vám zajistí i dostatečné množství chrómu. Chrom jako doplněk stravy se lépe vstřebává v kombinaci s vitaminem C.
Přírodní zdroje chromu
Doplňovat chrom můžeme potravinovými doplňky, ale nejlepší jsou přírodní zdroje. Naštěstí jich existuje dostatečné množství, takže jídelníček sestavený s ohledem na dostatečný příjem tohoto prvku může být velice pestrý. Chrom obsahují ryby a mořské plody. Komu tyto potraviny nevyhovují, může je vynechat, protože chrom je i v drůbeži a vnitřnostech - ale pozor, ty konzumujte pouze v přiměřeném množství. Chrom nám poskytnou i luštěniny, rýže, celozrnné obilniny a pečivo, obilné klíčky, brambory, zelenina všeobecně, sýr, máslo, švestky, ořechy a třeba také pivovarské kvasnice, což ovšem neznamená, že když vypijete několik piv denně, získáte dostatek chrómu - jediný viditelný efekt bude pivní bříško.