Dobré odpoledne, dnes je pátek 27.12.2024, svátek slaví Žaneta, zítra Bohumila.

Prevence virových infekcí u dětí a dospělých - vliv stravy, spánku, sexu, přehnané hygieny

prevence-virovych-infekci-u-deti-a-dospelych-vliv-stravy-spanku-sexu-prehnane-hygieny

prevence-virovych-infekci-u-deti-a-dospelych-vliv-stravy-spanku-sexu-prehnane-hygieny
Období podzimních plískanic a zimních mrazů je synonymum pro sezónu chřipek a nachlazení. Poradíme vám, co můžete udělat pro to, abyste se před nemocí chránili. Úvodem si musíme na rovinu říct, že nachlazení není žádná tragédie. Je normální, že nějakou tu rýmičku člověk chytí dvakrát až čtyřikrát za sezónu, a dítě dokonce ještě častěji. Nicméně ani tak bychom neměli zapomínat na pravidla prevence a posilování imunity, aby riziko nachlazení - i nebezpečnější chřipky - bylo co nejnižší.

___

___

DĚTI: PŘEHNANÁ HYGIENA ŠKODÍ

Dobrou zprávou pro rodiče je, že i odborníci na péči o děti už opustili teorii, že ideální je sterilní čistota. Ba naopak: dětem je třeba dovolit, aby se s bacily seznámily. Rodiče by neměli bránit přirozenému dozrávání imunitního systému. Děti dnes často vyrůstají v přehnaně sterilním prostředí, a nesetkávají se tak v tomto klíčovém období s dostatkem potřebných infekčních podnětů. Ani přirozené imunitní reakce, jako je zvýšená teplota či jiné příznaky počínající virózy, by neměly být ihned tlumeny protizánětlivými léky, jak to bývá zvykem. Na druhou stranu by už malé děti měly vědět, že určitá hygienická pravidla by se měla dodržovat: že je třeba si pravidelně mýt ruce (po kýchání, kašlání či smrkání, po kontaktu s nachlazeným člověkem, po příchodu domů a vždy před jídlem) a že si při kašlání a smrkání mají zakrývat ústa. Ochránit děti před infekcí můžeme také péčí o jejich nosní sliznici - zvlhčovat ji sprejem (například s mořskou vodou) a udržovat vhodnou vlhkost vzduchu v místnostech, kde se dítě zdržuje. Vysušená nosní sliznice je to tiž méně, odolná vůči mikrobům z okolí, a původci infekcí tak snadněji pronikají dovnitř.

Náš tip: Už v dětském věku také můžete začít s otužováním. Pokud nevíte jak, rady najdete například na stránkách www.otuzilci.c z nebo www.zimni-plavani.info. Pokud se dítěti do podobného týrání těla nechce, můžete začít saunováním (pochopitelně nesmíte vynechat ochlazení po pobytu v horké sauně!) nebo zkusit takzvanou Kneippovu metodu - střídavé koupele nohou v teplé (40-46°C) a studené (10-16°C) vodě.

 

DOSPÍVAJÍCÍ: PŮSOBIT NA NĚ MUSÍME ODMALA

Dětem v pubertě se mnohdy těžko radí: doporučení rodičů bývají spíše důvodem k tomu, aby udělaly přesný opak. Mnohdy tak rodiče narazí i s racionálním doporučením, aby syn nenosil právě módní džíny s rozkrokem u kolen, z nichž kouká pozadí, a dcera neukazovala dolní část zad a pupík i v mrazech, ačkoli je to zrovna in. Bohužel tento problém nemá jednoduché řešení. Pokud chcete, aby se děti v dospívání chovaly rozumně, musíte je k tomu vést už odmala. Musí vědět, že není důležité, zda jsou oblečené podle poslední módy, ale to, aby se v oděvu cítily dobře. Nejlépe je vychováte vlastním příkladem - tedy tím, že se budete oblékat rozumně, pohodlně a s ohledem na své zdraví. Jestliže vy sama hltáte sloupky módní policie a kupujete si jehlové podpatky a úzké džíny, abyste ladila s módním trendem sezóny, nečekejte, že vás dítě vezme vážně, když mu budete mluvit do oblékání. Spolehlivě zabírá až vlastní prožitek. Dívky přiměje k vhodnějšímu odívání například prodělaná infekce močových cest, zvláště pak zánětu ledvinné pánvičky. Efekt bývá značný.

 

DOSPĚLÍ: VÍTE, ŽE I SEX LÉČÍ?

Dospělí by se hlavně měli držet všech základních preventivních doporučení (shrnujeme je v rámečku pod názvem Ochranné desatero), ale i pro ně se najdou specifické rady. Například se zjistilo, že na imunitní systém blahodárně působí i každodenní sex: zvyšuje hladinu protilátek, a proto tělo dokáže účinněji bojovat s infekcemi. Kromě toho má každodenní sex pozitivní vliv i na tělesnou kondici a psychiku. Právě psychický stav bývá to nejdůležitější pro schopnost těla ubránit se infekcím. S postupujícím věkem nabývá na důležitosti vliv stresu, a proto je třeba se zaměřit na dostatečný odpočinek - i ten aktivní - a organismus psychicky či fyzicky nepřetěžovat. Posílit obranyschopnost těla můžete i pravidelnou očistou v sauně nebo masáží. Tyto tisíce let provozované procedury pomohou vaše tělo vyčistit od zplodin, kterého zatěžují, a tím ho povzbudit. Stejně důležité je také to, abyste si tělo sami neznečišťovali kouřením, pitím alkoholu či konzumací rafinovaného cukru (vhodnější je med či cukr třtinový).

 

SENIOŘI: HLAVNĚ MYSLET NA ZDRAVOU VÝŽIVU

Z obecných preventivních doporučení by si senioři měli vzít k srdci především vyváženou stravu. Není výjimkou, že starší lidé - ať už z důvodu špatných stravovacích návyků nebo kvůli finanční úspoře - mají nevyvážený jídelníček. Často konzumují příliš mnoho kalorií, a důležité živiny naopak v jejich stravě chybí. Spíše než na užívání vitaminových preparátů apelují lékaři na zdravou stravu. Člověk konzumující vyváženou pestrou stravu s dostatkem zeleniny (alespoň 500g denně), která obsahuje vitaminy v přirozené formě, takové doplňky nepotřebuje. Dále je vhodné konzumovat ryby a rybí výrobky alespoň dvakrát týdně, zařadit luštěniny, z mléčných výrobků dávat přednost zakysaným, nahrazovat živočišné tuky rostlinnými, omezit příjem soli a slazených nápojů. Stravu je vhodné rozdělit do čtyř až pěti denních jídel a nevynechávat snídani. Zásadní je dodržovat dostatečný pravidelný pitný režim – především v podobě obyčejné vody.

 

CHRONICKY NEMOCNI: OČKOVÁNÍ JE NUTNOST

O úmrtí na chřipku se hodně mluvilo v souvislosti s chřipkovým kmenem H1N1. I běžná sezónní chřipka si ale každoročně vyžádá v Česku přes dva tisíce životů, většinou mezi seniory nebo chronicky nemocnými. Proto by pacienti s rizikovými diagnózami neměli ochranu před virem podceňovat. Jedná se zejména o vážnější onemocnění respirační či kardiovaskulární, dále diabetes mellitu s či jiná metabolická onemocnění, poruchy imunitního systému, ledvinnou nedostatečnost, chudokrevnost a jiné. Řešení pro ně je jednoduché: očkování. Vakcína proti sezónní chřipce se každý rok upravuje, takže nejúčinněji působí právě na ty kmeny viru, které se v populaci objeví. I pokud pacient onemocní, průběh infekce bývá slabší než bez očkování. Navíc je pro ohrožené skupiny vakcinace zdarma.

 

Ochranné desatero

1. Najděte si čas na zdravý spánek.

2. Snažte se být v klidu a vyhýbat se stresu.

3. Udržujte se v kondici. Nemusíte trávit každý večer ve fitness centru, ale aspoň pár cviků nebo procházku cestou z práce by si měl každý den dopřát každý.

4. Dopřejte svému tělu zdravou stravu. Pomůže také, pokud ji doplníte posilovači imunity - česnekem, probiotickými nápoji či doplňky stravy nebo přípravky s třapatkou (echinaceou) a ženšenem. Pomoci obranyschopnosti mohou i potraviny bohaté na vitamin C, selen a zinek.

5. Přímo balzámem na imunitu je otužování.

6. Nezapomínejte na teplé oblečení. Pokud prostydnete, jste okamžitě náchylnější k infekci.

7. Myjte si pravidelně ruce. Pokud nebudete mít přístup k vodě, používejte dezinfekční prostředek s alkoholem, který se neoplachuje, nebo dezinfekční ubrousky.

8. Kašlete do kapesníčků, nejlépe jednorázových, nebo si ústa zakryjte rukou - či ještě lépe loktem, abyste virus šířili co nejméně,

9. Nepůjčujte si skleničky ani příbory s členy rodiny ani známými.

10. Správné fungování imunity v našem těle ovlivňují i některé enzymy. Především v období, kdy je organizmus oslaben a nedokáže sám zvládnout například silný zánět, je proto důležité přijímat enzymy zvenčí. Pomáhají bránit vysoké nemocnosti a častému opakování nemoci, které by mohlo mít neblahý vliv na naše zdraví. Nejznámějším enzymovým lékem, který posiluje oslabenou imunitu a působí proti zánětům a otokům, je Wobenzym.

 

"Neschopenka? Nikdy!"

Pracující lidé mívají sklon nachlazeni a chřipku přecházet s pocitem, že musí pracovat a obstarat rodinu. Kdy je podle vás nutné, aby se zastavili a naordinovali si léčebný režim?

Přecházení viróz vede k vyčerpávání imunitního systému, k jejich opakování, šíření či ke komplikacím bakteriálními superinfekcemi, a tím pádem i k prodlužování následné pracovní neschopnosti. Kromě toho může mít i vážnější důsledky, jako je zápal plic či postižení srdce. Vhodné je myslet i na ostatní a tyto kapénkové infekce zbytečně nešířit.