Dobré dopoledne, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Dvojčata, trojčata, vícečetná těhotenství - nevýhody a rizika

dvojcata-trojcata-vicecetna-tehotenstvi-nevyhody-a-rizika

dvojcata-trojcata-vicecetna-tehotenstvi-nevyhody-a-rizika
"Mít dvě děti v jednom těhotenství" - podobná myšlenka nastávající maminky poměrně často láká. Ale ne vždy je toto přání zároveň tou nejlepší situací. Nejen o tom se mluvilo na nedávném sympoziu na Konopišti. Lékaři by rádi docílili snížení rizik, spojených s vícečetným těhotenstvím, ke kterým dochází v souvíslosti s asistovanou reprodukcí.

___
___


Mateřská rizika

Během sympozia nejednou zazněla zmínka o tom, že s rostoucím věkem maminek přibývá i takových, které touží po dvojčatech. Ne vždy mají tyto ženy dostatek informací, aby mohly objektivně posoudit všechna pro a proti. Komplikace se přitom mohou objevít nejen v průběhu těhotenství, ale i při porodu, který musí lékaři poměrně často ukončit císařským řezem. Na možné problémy bohužel neupozorňují pouze gynekologové.


Embrya s otazníkem

O vícečetných těhotenstvích ostatně stále častěji diskutují nejen čeští odborníci. V některých zemích již dokonce platí zákon, podle něhož je možné při asistované reprodukci přenášet pouze jedno embryo. Jinde má tento postup formu doporučení, které zdravotníci důsledně akceptují. Během odborného sympozia na Konopišti i naši lékaři podpořili návrh transferovat v prvních dvou cyklech pouze jedno embryo. Dvě embrya by se podle tohoto návrhu přenášela pouze mimořádně, a to za předem stanovených podmínek. Díky novým metodám je úspěšnost asistované reprodukce mnohem vyšší než v 90. letech, kdy jsme s ní u nás začínali. Přesto je třeba celou záležitost ještě důkladně zvážit. Odborné diskuse na toto téma jsou u nás zatím na samém začátku.


Finanční stránka - hlouběji do peněženky

Svou roli budou hrát mimo jiné finance. V současné době pojišťovny hradí dvojicím, které podstupují asistovanou reprodukci, první tři cykly. Pokud by se přenášelo pouze jedno embryo, úspěšnost otěhotnění by byla přece jen nižší a potřebné další cykly by si páry musely doplácet z vlastní kapsy. Odborníci však na sympoziu přišli se zajímavým návrhem jak neutratit peníze navíc a zároveň vyjít maximálně vstříc svým klientům. Pojišťovna by jim uhradila pět cyklů místo tří. Zároveň by ovšem ušetřila finanční prostředky za intenzivní péči o kojence. Jeden den na neonatologické jednotce in tenzivní péče totiž stojí zhruba tolik jako jeden cyklus asistované reprodukce. Další náklady si leckdy vyžádá i následná péče o nedonošené dítě; sociální a psychosociální dopady na rodinu se pak dají vyčíslit penězi jen těžko.


Ztížený start

Neonatolog ("novorozenecký lékař") nemá vícečetná těhotenství moc rád. Už proto, že většina z nich končí předčasným porodem. A nedonošené děti mívají podle jejích slov často ztížený start do života. Už v prvních dnech po narození musí leckdy zápolit s nejrůznějšími infekcemi, ale i s krvácením do mozku či respiračním selháním, jež může mít někdy až smrtelné následky. Jindy z tohoto zápasu vyváznou s celoživotním handicapem či "pouze" s malým růstovým opožděním. Podle statistik se s nezralostí potýká asi 60 procent dětí narozených z vícečetných těhotenství. A to je trochu vysoká daň za dvojčata.
Dvojčata navíc často čekají maminky, které jsou už v pokročilejším věku. Nejednou tedy mívají i nejrůznější zdravotní potíže či systémová onemocnění. Díky pokroku v medicíně dnes mohou otěhotnět dokonce i ženy, které v předchozích desetiletích marně toužily po dítěti. Dřív jsme diskutovali o tom, co všechno dokážeme zvládnout. Dnes si, až na výjimky, poradí neonatologové s veškerými možnými problémy. Debatovat bychom tedy měli především o tom, kdy už jsou rizika pro matku tak velká, že mohou ohrozit její život. Počet právě takových případů totiž v poslední době začíná zvolna narůstat.


Podpis má svou váhu

Lékaři ovšem počítají i s tím, že ne všichni rodiče si budou chtít nechat ujít šanci na dvojčata. Neonatologická společnost se proto chystá vypracovat informovaný souhlas, který by v takovém případě budoucí rodiče měli podepsat. Pokud se totiž pouze hovoří o rizicích vícečetných těhotenství, nemá to pro dotyčné takovou váhu, jako když si v klidu přečte černé na bílém a nakonec stvrdí vlastnoručním podpisem.  Moderní medicína sice umožňuje rodit dokonce i ženám po transplantaci jater či po onkologické léčbě, což dříve bylo nemožné, ale ani moderní medicína není všemocná. Každá dvojice by proto měla vědět být připravena na možné rizika a komplikace, které mohou za daných okolností nastat.


Zrádná honba za výsledky

Nejde jen o to dát život dítěti, ale zároveň i myslet na kvalitu jeho života. A právě to mnozí z nastávajících rodičů nedokáží. "V centrech asistované reprodukce dnes navíc přibývá odborníků, kteří jsou spíš vědci než lékaři. Dvojčata prostě považují za úspěch a vůbec netuší, jaký stres pak mnohdy prožívají porodníci a neonatologové, kteří jsou nuceni řešit problémy spojené s předčasnými porody a nedonošenými dětmi. Předem se obává toho, že by někdo jednou mohl chtít začít sestavovat žebříček "úspěšnosti" center asistované reprodukce. Honba za výsledky za každou cenu určitě není tou správnou cestou.



Ivana Matyášová
odborná spolupráce: prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc.
přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky
LF MU a FN Brno
MUDr. Dana Matušková
neonatologické oddělení FN Brno


TIP
:

Dětské pláštěnky a jiné dětské oblečení za nízké ceny.