Příjemnou noc, dnes je pátek 22.11.2024, svátek slaví Cecílie, zítra Klement.

Laserová operace očí u dětí - cena, průběh, výhody proti čočkám

laserova-operace-oci-u-deti-cena-komplikace-diskuze-recenze-reference-nazory
laserova-operace-oci-u-deti-cena-komplikace-diskuze-recenze-reference-nazory
Brýle jsou dodnes pro mnohé děti postrachem. Leckdy jim překážejí při sportování, ale často se obávají také posměšků spolužáků. Naštěstí už existují i další možnosti jak u malých pacientů korigovat oční vady. Laserové operace, které byly ještě donedávna doménou dospělých, se dnes stávají vítaným řešením i pro dětské pacienty. Díky moderní technice je možné operovat již děti od věku 8 let.
___
___



Je lepší laserová operace nebo kontaktní čočky?

Laserové operace jsou pro děti dokonce vhodnější a bezpečnější než kontaktní čočky. A nejen proto, že tyto kompenzační pomůcky, pokud jsou skutečně kvalitní, znamenají pro rodiče dost citelnou finanční zátěž. Navíc nikdy nesedí v oku zcela pevně - což sice v běžném životě nevadí, ale při sportování to může být leckdy na překážku. Už proto, že při některých sportovních disciplinách bývá potřebné dobré periferní vidění. ,,8 nošením kontaktních čoček u dětíje navíc spojeno velké procento vážných komplikaci, i když se o tom příliš nemluví," přichází s překvapivou informací doktor Hycl. Dalo by se říci, že děti jsou pro nošení kontaktních čoček rizikovější skupinou. Komplikace mohou nastat například tehdy, když z neznalosti věci při jejich skladování nebo omývání místo speciálního roztoku používají obyčejnou vodu z kohoutku. Anebo při plavání v přírodních koupalištích zapomenou na ochranné brýle. V takovém případě může mezi oko a kontaktní čočku proniknout prvok zvaný akantaméba, který dokáže vyvolat velmi závažný zánět rohovky. "Na svém dřívějším pracovišti jsem se během léta pravidelně každý rok setkával s jedním či dvěma případy tohoto onemocnění," zavzpomíná oční lékař.

 

Cena laserové operace očí u dětí

Zákrok stojí v průměru 19-24 tisíc Kč.

 

Výhody moderní techniky

Laserové operace u dětí byly poměrně dlouhou dobu prakticky tabu. "Především proto, že u starších metod nebylo možné provádět tyto zákroky opakovaně," uvádí na vysvětlenou doktor Hycl. "A odhadnout, jak se bude oční vada u dětských pacientů v budoucnosti vyvíjet, je v podstatě nemožné." Kromě toho dosud pacient v prvních třech dnech po oční laserové operaci musel počítat se zvýšenou bolestivostí. Díky nejmodernějšímu

femtosekundovému laseru, který se používá i při léčbě kosmonautů, se naštěstí obojí podstatně změnilo.

 

Šetrný podvodník

Právě díky zmíněnému přístroji je možné podle potřeby laserovou operaci očí bez problémů zopakovat. U starší generace laserů ještě nebylo možné laserový paprsek přesně zacílit, zatímco nejmodernější přístroje to už dovedou s přesností na tisícinu milimetru a bezbolestně.

"Efekt této operace je navíc prakticky okamžitý," uvádí další výhody oční lékař. "Pacient může v podstatě už večer číst nebo se dívat na televizi." Při zákroku je ovšem nezbytná alespoň základní spolupráce s dětským pacientem. Proto se tyto operace provádějí u dětí starších osmi let.

 

Zbavit se brýlí

Během zákroku je totiž třeba, aby se malý pacient díval přibližně 10-15 sekund do světla a lékař tak mohl správně zaměřit laserový paprsek. "Děti obvykle bývají šťastné, že se zbaví brýlí, a většinou velice dobře spolupracují," říká doktor Hycl. Dokonce podle jeho slov bývají před operací daleko méně nervózní než jejich rodiče. Proto velice záleží na tom, aby jim lékař celý postup srozumitelně vysvětlil a případně jim i pustil záznam některé z předchozích operací. Kromě toho mají možnost být spolu se svým dítětem na operačním sále. Samotná operace trvá asi deset minut a přibližně za hodinku, po nezbytné kontrole, si už mohou malého pacienta odvézt domů.

Zájem rodičů o tento zákrokje poměrně velký. Leckdy dokonce na lékaře naléhají, aby operovali i mladší děti. Zejména ti, kteří sami nenosí brýle a nedovedou si představít, že by je měli pořídit svým potomkům.

"Se čtyřletým dítětem se při operaci nejen těžko domluvíte, ale také mu obtížně vysvětlíte třeba to, že by si po zákroku nemělo sahat do oka," říká k tomu doktor Hycl. "Stejně tak nelze touto metodou operovat malé pacienty, kteří mají více než třináct dioptrií." V takovém případě je třeba počkat přibližně do sedmnácti let, kdy už je vývoj oka ukončen a je možné dovnitř zrakového orgánu implantovat speciální čočku. Naštěstí se však takový počet dioptrií u mladších dětí vyskytuje poměrně vzácně.

 

Dva v jednom

Laserové operace bývají nejvhodnější pro děti, které trpí krátkozrakostí a mají více než tři dioptrie. Poměrně často v souvislosti s touto oční vadou také šilhají (tzv. akomodační šilhání). Při jednom zákroku je v takovém případě možné odstranit oba problémy najednou. "Operace však pomůže také dětem, které mají velký rozdíl v dioptriích najednom a druhém oku," doplňuje lékař. Zmíněná vada se totiž velice těžko koriguje brýlemi, vhodnější v tomto případě bývají kontaktní čočky anebo právě laserové operace. VeVelké Británii užjsou tyto zákroky u dětí poměrně běžné, u nás však jde zatím stále o relativní novinku. První malou pacientku na klinice NeoVize operovali pomocí femtosekundového laseru teprve před rokem a půl. Dnes mají lékaři za sebou 47 takových operací a prozatím se u žádného z dětských pacientů nevyskytly sebemenší komplikace. Nezaznamenali je dokonce ani jejich kolegové na zahraničních klinikách, kde již mají s laserovými operacemi u dětí mnohem bohatší zkušenosti.

 

Pooperační péče

Po operaci je třeba očím věnovat zvýšenou péči, lékaři doporučují oční kapky Oxyal, které jsou bez konzervačních látek, takže oko nijak nedráždí. Oční kapky rovněž udržují správnou vlhkost povrchu oka a brání vniknutí nečistot. Mimo jiné také redukují zarudnutí a léčí syndrom suchého oka, tyto komplikace ale nebývají po laserových operacích běžné. "S uvedenými kapkami mámjá i moji pacienti vynikající zkušenost. Snižují únavu, zlepšují vídění, zahání pocit suchých očí a vytváří pohodlné vídění. Ahlavně nedráždí, a to ani při dlouhodobém používáni uzavírá doktor Hycl

 

Podstatná fakta:

  • V prvních dnech po operaci by děti měly vynechat rizikové aktivity, při nichž by mělo dojít k poranění oka (jízda na kole, míčové hry, koupání v bazéně, rybníku, řece)
  • Operaci je možné v případě potřeby opakovat za 6 týdnů. Obvykle se ale v praxi ale opakovaně provádí nejdříve za rok a to pokud se na oku objeví alespoň 1-1,5 dioptrie navíc.

 

Zdroj: MUDr. Josef Hycl, CSc., NeoVize