Když vidíte v zrcadle pupínky, máte nutkání je vytlačit nebo jinak zneškodnit? Všeho nechejte a svěřte se odborníkům. A co dělat, aby se pupínky nestaly vaší nedílnou součástí? Projevy akné vznikají působením několika faktorů, které se vzájemně kombinují. Proto se akné nazývá multifaktoriálni onemocnění.
______
Patří mezi ně nadměrná tvorba mazu, zvýšené rohovění v oblasti vývodů mazových žláz, působení bakterií, imunitní reakce kůže, zmíněná hormonální aktivita. Podstatnou roli hraje dědičnost - v rodině má nebo měl někdo těžší formu akné. Akné postihuje především ta místa, kde má člověk přirozeně velké množství mazových žláz - tedy obličej, hrudník a záda.
Moderní léčba patří do rukou lékaře
Pokud je akné závažnější, je vhodné spojení s lékařskou konzultací. Včasnou, správně zvolenou a pečlivě prováděnou léčbou lze dosáhnout zhojení projevů či zásadně zmírnit intenzitu a průběh akné a hlavně - zabránit tvorbě jizev.
Léčbu můžeme rozdělit na lokálni pomocí roztoků, krémů či lotií a celkovou podáváním perorálních tablet a přístrojovou. Lokální přípravky působí protizánětlivě a antibakteriálně (antibiotika), některé i přímo antikomedogenně (benzoylperoxid, azelaová kyselina, retinoidy). Pokožku však mohou poněkud vysušovat, olupovat anebo i dočasně podráždit. U citlivých či sušších typů pleti lze přesušení zvládat vhodným hydratačním léčebným krémem na den.
Jak na těžší formu akné?
Z celkově podávaných léků lze krátkodobě zvolit antibiotika, hormonální antikoncepcí, která současně ovlivňuje akné (na rozdíl od běžné antikoncepce obsahuje antiandrogeny - hormony, které výrazně snižují aktivitu mazových žláz a následně vznik aknózních projevů). Kyselina retinová, což je derivát vitaminu A, je vzhledem k možným nežádoucím účinkům určena k léčbě těžších forem akné. Během jejího užívání jsou pravidelné lékařské kontroly spolu s laboratomími odběry nezbytné. Ženy musí používat po celou dobu léčby a jeden měsíc po ukončení spolehlivou antikoncepci.
Nové postupy v léčbě - laser, pulzní světlo, frakční CO2
Z novějších možností léčby akné jde především o ošetření pleti laserem či intenzivním pulzním světlem. Vysoká energie se při dopadu na pokožku mění v energii tepelnou, která potlačuje zánětlivé projevy akné, působí antibakteriálně a zároveň stimulací kolagenních vláken zmírňuje tvorbu jizev po akné. Jelikož jde o zákroky neinvazivní, k dosažení efektu je potřeba opakování (3-5 v odstupu 3 týdnů až měsíce).
Nejnovější technologií k ošetření následných nevzhledných jizviček po akné jsou frakční CO2 nebo erbiové lasery. Mřížka laserových mikropaprsků zasahuje až do střední vrstvy epidermis, kde tepelně aktivuje kolagen, a to po dobu až 6 měsíců po zákroku. Smrštění epidermis s následnou novotvorbou vede k oploštění nebo i k vyhlazení jízviček po akné.
ČASTÉ OTÁZKY A ODPOVĚDI O AKNÉ
Jakém věku akné vzniká a kdy se jeho rozvoj zastaví?
Pomineme-li řídké formy akné kojenců a menších dětí, typická pro vznik akné je puberta spojená s intenzivní hormonální aktivitou, která vede ke zvětšení a aktivitě mazových žláz. U většího procenta pacientů po ukončení tohoto období akné ustupuje nebo přetrvává v minimální formě. Stále častěji však přichází ženy středního věku, které buď akné nikdy neměly, nebo jen krátce v pubertě. Zánětlivé papulky jsou více v dolní partii obličeje. Jsou tužší, hlouběji uloženy a vstřebávají se velmi pomalu. Příčina jejich vzniku bývá hormonální a léčba je velmi obtížná.
Zde se nejvíce osvědčila kombinovaná lokální a laserová terapie. Pro úspěch léčby je nezbytná vytrvalost a pravidelnost. Akné se nehojí "ze dne na den", efekt se objevuje průměrně po 2-3 měsících léčby a výraznějšího zlepšení lze dosáhnout obvykle až po 6 měsících.
Jak se bránit akné. když nemohu používat hormonální antikoncepci?
Antikoncepce je jedna z možnosti, jak ovlivnit průběh akné. Potlačuje akné u dívek a žen, zvláště je-Ii převažující hormonální původ jeho vzniku. Ale jsou i další příčiny vzniku akné, kdy efekt antikoncepce je minimální či je z určitých důvodů pro pacientku nevhodná (migrény v průběhu uživání, varikózní žíly dolních končetin, embolie v rodinné anamnéze atd.). V takovém případě je nejúčinnější kombinace lokální terapie, laserového ošetření a při těžším průběhu i celková léčba retinoidy.
Jaké jsou novinky v léčbě akné a co je nejúčinnější?
Farmaceutické firmy se stále snaží vyvíjet nové účinné látky určené k léčbě akné, které potlačují příznaky jejího vzniku - aktivitu mazových žláz. Nadměrné rohovění buněk vede k ucpání vývodů mazových žláz. Bakteriální infekce, podporují imunitu buněk v pokožce atd.
Nové přípravky vznikají často i různou kombinací již osvědčených látek, které však samostatně tak vysoký efekt nevykazovaly. Ke slovu přicházejí rovněž různé přírodní látky farmaceuticky zpracované, ve správné koncentraci a v originálním spojení. Laserové společnosti zkoumají nové vlnové délky a vhodné energie, které by ještě významněji ovlivnily základní projevy akné. Nejnověji se zkoumá efekt radiofrekvence, která by se svou vysokou energií mohla uplatnit v hlubších vrstvách pokožky. U antikoncepce se naopak výzkum soustřeďuje na potlačení jejích nežádouách účinků.
Je dobré používat peelingy a pleťové masky?
Peelingy jsou jedna ze součástí léčby akné. Účelem chemických peelingů je odstranění nadbytečného mazu, dezinfekce povrchu pleti, tedy omezení působení bakterií typu Propionbacterium akné. V zimních měsících může dojít k lehkému prosvětlení nežádoucích podnětlivých pigmentů. Fyzikální peelingy bych doporučila spíše u mastné pleti, nikoliv však s většími nebo rozsáhlými zánětlivými infiltráty.
Pleťové masky obsahující stahující, dezinfekční a zklidňující složky jsou vhodným dopňkovým domácím typem ošetření.