Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 7.11.2024, svátek slaví Saskie, zítra Bohumír.

Trávicí potíže na Vánoce - pálení žáhy, nadýmání, zácpa, průjem

travici-potize-na-vanoce-paleni-zahy-nadymani-zacpa-prujem-2
travici-potize-na-vanoce-paleni-zahy-nadymani-zacpa-prujem-2
Vánoce jsou v plném proudu. K pohodové atmosféře patří nejen stromeček a vánoční dárky, ale také velké množství - vánoční cukroví, různé cukrovinky, pochutiny (tyčinky, brambůrky) a také mnoho tučného jídla jako je bramborový salát a smažená ryba nebo jiné maso. O Vánocích se proto více než kdy jindy setkáváme s pálením žáhy, nadýmáním, zácpou a průjmem.
___
___


travici-potize-na-vanoce-paleni-zahy-nadymani-zacpa-prujemVÁNOČNÍ PÁLENÍ ŽÁHY

Jeden z nejčastějších projevů, kterými nás tělo trestá za nestřídmost v jídle, je pálení žáhy, odborně pyróza. Je způsobeno zpětným návratem kyselého obsahu žaludku do jícnu, který je pak kyselinami nepříjemně a bolestivě drážděn.
Příčina:  Spouštěčern bývá alkohol, zejména bílé víno, káva, cigarety nebo tučná jídla. Pyrózu (pálení žáhy) vyvolávají také sladká pečená jídla s vysokým obsahem tuku a cukru (buchty, cukroví nebo koláče), tedy přesně to, pod čím se u nás o Vánocích prohýbají stoly.
Jak si pomoci: V případě, že si nedokážete odříct jídla, o kterých víte, že vyvolávají pálení žáhy, zásobte se léky, které dovedou neutralizovat kyselinu solnou obsaženou v žaludeční šťávě. Těmto lékům se říká antacida. Jde o prostředky proti překyselení žaludku a jsou volně k dostání v lékárnách.
Co si žádá tělo: Nejlepší je nezatěžovat tělo jídly, která pálení žáhy způsobují. Když užje ale problém na světě, je potřeba dodat tělu zásadité látky, které překyselený žaludek uklidní. K tomu se hodí rajčata, okurky, jablka nebo hrušky, případně čerstvá šťáva z nich. Pomáhá napít se vody s citronem a na chvíli se položit tak, aby horní část těla byla výše než dolní.

VÁNOČNÍ NADÝMÁNÍ

Nevolnost, pocit plnosti, bolest a nafouklé břicho - to vše jsou příznaky zmnoženi plynu ve střevě. Plyn se do střev může dostat při polykání anebo kvašenim nesprávné stravy a dalšími chemickými reakcemi v trávicím traktu. Plyn se částečně absorbuje, někdy však odchází z těla ven.
Příčina: Nadměrná plynatost neboli meteorismus bývá vyvolán konzumací luštěnin, sladkostí, obilovin, mléka, masa nebo uzenin, ale i sycených nápojů. Plynatost mohou způsobit i některé druhy zeleniny a ovoce, jako je kapusta, cibule nebo hrušky. Příčinou bývá také nevhodná kombinace potravin, alergie na ně či narušená střevní míkroflóra.
Jak si pomoci: Při nadýmání můžete volit mezi léky, které uvolňují odchod plynů ze střev, nebo léky, které do sebe střevni plyny absorbují či zabraňují jejich tvorbě. Narušenou střevní mikroflóru, která kromě nadýmání způsobuje i průjmy a zácpy, můžete ozdravit přidáním prospěšných bakterií, tzv. probiotik.
Co si žádá tělo: Odchod větrů z těla je přirozený proces. Pokud ale nafouklé břicho bolí a plyny zapáchají, je to signál, že jsme tělu naložili víc nevhodného jídla, než je schopné zpracovat. Pomůže čerstvá mrkvová šťáva či nápoj z mladého ječmene, teplá koupel a krouživá masáž břicha k podpořeni střevni peristaltiky. Někdy také pomáhá spolknout nalačno jednu polévkovou lžíci extra panenského
olivového oleje a zapít sklenicí teplé vody se šťávou z 1 citronu.

VÁNOČNÍ PRŮJEM

Přestože průjem dokáže hodně potrápit, jde také o velmi užitečný obranný mechanismus těla. Umožňuje totiž rychle vyloučit toxické látky, aby už nemohly dále škodit. Pokud průjem netrvá déle než dva dny, stačí nasadit dietu a nechat organismus, ať se s ním vypořádá sám, případně je možné pomoci si živočišným uhlím.
Jak si pomoci: pomoci mohou antidiarhoika, která jsou volně k dostání v lékárně, s jejich výběrem vám pomůže lékárník. Tyto léky střeva vydezinfikují a zpomalí příliš rychlou peristaltiku. Patří mezi ně černé uhlí, Endiaron ad..
Co si žádá tělo: Opět platí, že nejlepší je střídmost a "nestláskat", na co přijdete. Při průjmu je pak důležité nechat ho proběhnout a "nestavit" léčivy. Škodliviny jinak zůstanou v těle a mohou napáchat
mnoho škod. Snažte se držet půst do odeznění. Poblémů a doplňujte tekutiny (nejlépe čistou vodu bez bublinek), protože při průjmu hrozí dehydratace.

VÁNOČNÍ ZÁCPA

O zácpě mluvíme tehdy, udává-li se menší počet stolic než tři za týden
Příčina: Ke vzniku zácpy přispívá stres, nedostatek pohybu a špatná strava a nedostatek tekutin -  tedy faktory, které se objevují o Vánocích téměř u každého.
Jak si pomoci: Jde-li o ojedinělý problém, doporučuji volně prodejná projímadla, at' už ve formě tablet, čípků, kapek nebo čajů. Velmi důležité je správné dávkování, se kterým vám poradí přIbalový leták. Při nedodržení doporučených dávek hrozí křeče nebo průjem.
Co si žádá tělo: Zácpě předejdete dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce. To obsahuje živou vlákninu, která čistí střeva od škodlivin a podporuje jejich peristaltiku.
Stejně tak je důležité chodit se vyprazdňovat hned, jak pocítíte potřebu, a nedržet v sobě stolici zbytečně dlouho. Pokud už vás zácpa trápí, jako přírodní projímadlo poslouží švestky, čerstvá šťáva z hrušek, syrová mrkev nebo vývar z lněného semínka. Velmi užitečné jsou také výplachy střev (hydrokolon), které ze střev odstraní pevné překážky a detoxikují organismus.